| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Jednoślad > Prawo > Czy przy zakupie motocykla można dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego?

Czy przy zakupie motocykla można dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego?

Jestem małym podatnikiem. Czy mogę dokonać jednorazowej amortyzacji motocykla nabytego na potrzeby prowadzonej działalności?

Tak, będąc małym podatnikiem, ma Pan prawo do jednorazowej amortyzacji motocykla zaliczonego do środków trwałych.

Na podstawie art. 22k ust. 7 updof podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie dzia­łalności gospodarczej oraz mali podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od war­tości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów oso­bowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Zobacz też: Jak rozliczyć sprzedaż motocykla zamortyzowanego w części?

Jeżeli zatem jest Pan małym podatnikiem w rozumieniu przepisów updof, to ma Pan prawo dokonać jed­norazowego odpisu amortyzacyjnego od zakupionego motocykla, zaliczonego do środków trwałych, na zasa­dach określonych w art. 22k ust. 7-12 tej ustawy. Stanowisko to potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warsza­wie w interpretacji indywidualnej z 21 grudnia 2010 r., sygn. IPPB1/415-923/10-2/EC.

PODSTAWA PRAWNA:  art. 22k ust. 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK