| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Jednoślad > Prawo > Jak rozliczyć sprzedaż motocykla zamortyzowanego w części?

Jak rozliczyć sprzedaż motocykla zamortyzowanego w części?

Zamierzam sprzedać motocykl zakupiony w 2010 r. i zaliczony do środków trwałych. Motocykl nie jest jeszcze całkowicie zamortyzowany. Przy jego zakupie odliczony został VAT. Jak opodatkować sprzedaż takiego motocykla podatkiem dochodowym?

W przypadku sprzedaży niezamortyzowanego w całości motocykla dochodem z jego sprzedaży bę­dzie różnica między przychodem ze sprzedaży a kosztami jego nabycia, powiększona o dokonane odpisy amortyzacyjne.

Tak samo jak w przypadku sprzedaży całkowicie zamortyzowanych środków trwałych, tak i w przypadku sprzedaży środków trwałych niezamortyzowanych całkowicie powstaje przychód z działalności gospodarczej. W tej sytuacji do kosztów uzyskania przychodów z ich sprzedaży można zaliczać różnicę pomiędzy wydatkami poniesionymi na ich nabycie lub wytworzenie a sumą dokonanych od nich odpisów amortyzacyjnych (art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) updof). A zatem - jak również wynika z art. 24 ust. 2 zdanie drugie updof - dochodem lub stratą z odpłatnego zbycia częściowo zamortyzowanych środków trwałych jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niemate­rialnych i prawnych, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od tych środków trwałych.

Zobacz też: Jak rozliczyć sprzedaż całkowicie zamortyzowanego samochodu?

Podatnik we wrześniu 2010 r. kupił motocykl za 36 000 zł netto. Motocykl ten został zaliczony przez po­datnika do środków trwałych i od października 2010 r. jest amortyzowany. W styczniu 2015 r. podatnik sprzedał motocykl za 8000 zł netto. Od motocykla zostały dokonane odpisy amortyzacyjne na łączną kwotę (30 600 zł). W tej sytuacji przychodem ze sprzedaży motocykla jest 8000 zł, zaś kosztem uzyskania tego przychodu - 5400 zł (36 000 zł - 30 600 zł). Z tytułu sprzedaży motocykla podatnik osiągnie zatem dochód w kwocie 2600 zł ((8000 zł - 36 000 zł) + 30 600 zł).

Zobacz też: Czy należy opodatkować zwrot wydatków wypłacanych zleceniobiorcy za używanie prywatnego samochodu?

PODSTAWA PRAWNA art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »