| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Jednoślad > Prawo > Zakup roweru kosztem uzyskania przychodu

Zakup roweru kosztem uzyskania przychodu

Coraz częściej przedsiębiorcy zastanawiają się nad zakupem innego niż samochód środka transportu -roweru. Czy jego zakup przedsiębiorca będzie mógł ująć w poczet kosztów uzyskania przychodu?

Koszt uzyskania przychodu

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej: ustawą o PDOP) i art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej: ustawą o PDOF) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP (art. 23 ust. 1 ustawy o PDOF).

Decydującym czynnikiem pozwalającym zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów jest  poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu (ewentualnie zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów), przy czym każdy koszt poza wyraźnie wskazanym w ustawie - wymaga indywidualnej oceny pod kątem adekwatnego związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu.

Przepisy prawa w żaden sposób nie ograniczają możliwości zakupu na potrzeby działalności gospodarczej różnych środków transportu osobowego, w tym także roweru. Jeśli zatem rower będzie wykorzystywany w celach związanych z prowadzoną działalnością np. do dojazdów do klientów, to spełnia kryteria wynikające z tego przepisu. Stanowisko to potwierdzają organy podatkowe m.in.  Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 26.04.2013 r., sygn. IBPBI/1/415-95/13/SK czy Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 30 marca 2012 r.  sygn. IPPB1/415-78/12-3/JB. Wskazać ponadto należy, że bez znaczenia pozostaje czy Spółka posiada inne środki transportu np. samochód czy też nie m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, który w interpretacji z dnia 06.03.2008 r., sygn. ITPB1/415-802/08/MM przyznał rację Podatnikowi w kwestii zakupu roweru, choć na potrzeby działalności leasingował on już samochód.

Warto także podkreślić, że to Podatniku spoczywa obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.

Zobacz też: Odszkodowanie dla rowerzysty

Amortyzacja

Jak wynika z art. 22a ust. 1 ustawy o PDOF i art. 16a ust. 1 ustawy o PDOP amortyzacji podlegają, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1.budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2.maszyny, urządzenia i środki transportu,
3.inne przedmioty
o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, zwane środkami trwałymi.
Zgodnie z art. 22d ust. 1 ustawy o PDOF oraz art. 16d ust. 1 ustawy o PDOP, podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 22a i 22b ustawy o PDOP (16a i 16b ustawy o PDOF), których wartość początkowa nie przekracza 3.500 zł.

Zobacz też: Wysokość mandatów dla rowerzystów

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że wydatki poniesione na nabycie roweru o wartości poniżej 3 500 zł Podatnik może bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania do używania.

W sytuacji natomiast, w której Podatnik nabywa rower za cenę przekraczającą 3 500 zł, może on zaliczyć ten wydatek do kosztów uzyskania przychodu poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne. Zgodnie z wykazem rocznych stawek amortyzacji rower, mieści się w zakresie rodzaju środki transportu pozostałe (powiązanie z rodzajem KŚT - 79). Określona w Wykazie roczna stawka amortyzacyjna dla tego środka trwałego wynosi 18%.

Stan prawny: 11.09.2014 r.

Tekst: Grzegorz Wachołek, Igor Klimkowski, ECDDP Spółka doradztwa podatkowego

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »