REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BMW R nineT - motocykl na rocznicę!

BMW R nineT
BMW R nineT
BMW

REKLAMA

REKLAMA

BMW produkuje motocykle od 90 lat. Aby uczcić ten fakt, niemiecki koncern przygotował jubileuszowy motocykl BMW R nineT.

BMW R nineT – esencja 90 wspaniałych lat historii BMW Motorrad.

BMW R nineT, który stworzono dla uczczenia 90-lecia produkcji motocykli przez BMW, emanuje purystyczną siłą w niczym nieskrywanej formie. Połączono w nim niezłomny charakter silnika boxer oraz najsmaczniejsze kąski stylistyczne z różnych okresów historii motocykli z najnowocześniejszą techniką oraz modułową konstrukcją, dającą użytkownikowi maksimum swobody personalizacji motocykla. Sprowadzający się do esencji motocykla, BMW R nineT – lub po prostu krótko nineT – kusi charakterem ekskluzywnego, ręcznie wykonanego produktu o wielkim ładunku emocjonalnym.

REKLAMA

Zobacz też: Nowe BMW R 1200 GS Adventure: motocykl wielozadaniowy

Klasyczny motocykl typu roadster powstał z myślą o entuzjastach motocykli marzących o niczym nie zafałszowanej i bezstresowej radości z jazdy. Wysoko na liście priorytetów były też podczas projektowania nineT także takie cechy jak „purystyczna prostota”, „emocje” i „autentyczne, tradycyjne materiały”. W efekcie w nowym nineT elementy stylistyczne z klasycznych motocykli połączono w jedno z najnowocześniejszymi rozwiązaniami w zakresie układów napędowego i jezdnego. Powstał zachwycający motocykl, zapraszający zarówno do zrelaksowanego podróżowania w długich trasach, jak i sportowej, dynamicznej jazdy po krętych drogach.

BMW R nineT - silnik typu boxer

Podobnie jak pierwszy motocykl BMW z roku 1923 – legendarne BMW R 32 – nineT napędza klasyczny, zrywny i potężny silnik typu boxer. Ten typ napędu jest już od 90 lat podstawą konstrukcyjną marki, zapewniając typowy dla niej design, potężny moment obrotowy i jedyne w swoim rodzaju brzmienie. W nineT zastosowano silnik o pojemności skokowej 1170 ccm z chłodzeniem powietrzno-olejowym. Rozwija on moc 81 kW (110 KM) przy 7750 obr./min i maksymalny moment obrotowy o wartości 119 Nm przy 6000 obr./min.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

BMW R nineT - motocykl dla indywidualistów

Bardzo ważnym aspektem, zwiększającym możliwości indywidualizacji, jest wyjątkowa konstrukcja ramy nineT. Ta zaprojektowana specjalnie dla tego modelu stalowa rama kratownicowa integruje silnik jako element nośny. Sama rama składa się z przedniej części ze zintegrowaną główką oraz tylną z mocowaniem wahacza.

Zobacz też: Zawieszenie pneumatyczne w motocyklu

Demontowalna rama siodła pozwala na użytkowanie motocykla w wersji dwuosobowej lub – niezwykle stylowej – jednoosobowej. Doposażony w dostępną jako oddzielne akcesorium aluminiową pokrywę siedzenia, taki jednoosobowy nineT zyskuje absolutnie wyjątkowy charakter, nawiązujący do niegdysiejszych „solo racers”.

Specjalnie skonfigurowana instalacja elektryczna otwiera techniczne możliwości stosowania alternatywnych odbiorników, jak akcesoryjne reflektory czy kierunkowskazy.

BMW R nineT - tytanowy wydech w opcji

Układ wydechowy zakończony dwoma tłumikami umieszczonymi jeden nad drugim w pełni pasuje do koncepcji klasycznego sportowego roadstera. Także tu są możliwości indywidualizacji dzięki obfitej ofercie akcesoriów BMW do motocykli. Na przykład doskonałym dopełnieniem technicznej doskonałości nineT jest tytanowy układ wydechowy produkcji Akrapovića. Ponadto stosując długą lub krótką rurę wydechową, można tłumiki zawiesić nisko lub wysoko, radykalnie odmieniając wygląd i charakter nineT.

BMW R nineT - upside-down zamiast televera

REKLAMA

Typowy dla motocykli BMW z boxerem telelever ustąpił miejsca w nineT teleskopowemu widelcowi upside-down zapożyczonemu z superbike'a S 1000 RR, dzięki czemu nineT zyskał wyjątkowy, klasyczny wygląd – przy absolutnie najlepszej dostępnej technice. Tylne zawieszenie opiera się na pojedynczym, jednostronnym wahaczu typu paralever z centralną golenią resorującą.

W obudowie napędu przewidziano 3 punkty mocowania, do których można przyśrubować np. boczną tablicę rejestracyjną wraz z oświetleniem. Ponadto wahacz przystosowano do zastosowania zamiast seryjnego koła o szerokości 5,5 cala x 17 cali, koła szerokiego na 6 cali. Taką operację trzeba jednak zgłosić do indywidualnego dopuszczenia do ruchu.

Zobacz też: Bądź widoczny na motocyklu

Pomyślany jako motocykl nawiązujący do rasowych, klasycznych roadsterów, nineT ma szprychowe koła z oksydowanymi na czarno obręczami z lekkiego stopu, czarnymi aluminiowymi piastami oraz szprychami ze szlachetnej stali. Radialne 4-tłoczkowe zaciski typu monoblock wraz z pływającymi tarczami o średnicy 320 mm i motocyklowym systemem ABS produkcji BMW zapewniają absolutnie bezpieczne i pewne hamowanie.

BMW R nineT - dbałość o szczegóły

REKLAMA

Boki aluminiowego, mieszczącego 18 litrów paliwa zbiornika poddano ręcznemu szczotkowaniu i dopiero polakierowano. O charakter typowy dla produktów ręcznej , indywidualnej produkcji, dba także aluminiowa osłona nad umieszczonym po prawej stronie wlotem powietrza, na której wygrawerowano logotyp nineT.

Powierzchnię wielu elementów wykonanych z kutego aluminium – jak mostki widelca czy zacisk kierownicy z logotypem BMW Motorrad – natryśnięto perłowym lakierem bezbarwnym, po czym poddano anodowaniu. Nawiązaniem do 90 lat historii motocykli BMW jest też okrągła lampa główna z logotypem BMW umieszczonym centralnie na pokrywie żarówki.

Odpowiednio do charakteru nineT, sięgnięto po metalizowany czarny lakier ze srebrnymi i metalicznymi akcentami kontrastowymi.

BMW R nineT - główne cechy i dane techniczne

  • Purystyczny design.
  • Wykończenie typowe dla ręcznej produkcji.
  • Dwucylindrowy, silnik typu boxer z chłodzeniem powietrzno-olejowym. Pojemność 1170 cm3, moc 81 kW/110 KM przy 7750 obr./min, maksymalny moment obrotowy 119 Nm przy 6000 obr./min.
  • Możliwości indywidualizacji.
  • Modułowa budowa ramy z demontowalną ramą siodła.
  • Klasyczne zawieszenie przednie na widelcu teleskopowym typu upside-down i wahaczu z tyłu.
  • Układ wydechowy z dwoma tłumikami po lewej stronie.
  • Tradycyjne szprychowane koła z czarnymi obręczami i piastami.
  • Radialne, 4-tłoczkowe zaciski typu monoblock, przewody hamulcowe w stalowych płaszczach i pływające, 320-milimetrowe tarcze.
  • Platkietka modelowa w klasycznym stylu motocykli BMW wygrawerowana na główce ramy.
  • Obfita oferta specjalnych akcesoriów wykonanych w najwyższych standardach jakościowych BMW.

Źródło: materiały prasowe BMW

BMW R nineT
BMW
BMW R nineT
BMW
BMW R nineT
BMW
BMW R nineT
BMW
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA