REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Parujące szyby – jak usunąć wilgoć z auta?

Łukasz Kuźmiuk
Parujące szyby – jak usunąć wilgoć z auta? / fot. Fotolia
Parujące szyby – jak usunąć wilgoć z auta? / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Szyby Twojego auta często są zaparowane? W kabinie pasażerskiej pojawił się nieprzyjemny zapach? W tym poradniku podpowiemy jak pozbyć się wilgoci z auta.

REKLAMA

Wilgoć w środku samochodu jest niepożądanym zjawiskiem – nie dość, że szyby częściej są zaparowane, to w dodatku po dłuższym czasie może pojawić się nieprzyjemny zapach, a nawet pleśń i grzyby. Pierwszym krokiem w walce z nadmiarem wilgoci w aucie jest sprawdzenie stanu uszczelek, drożności odpływów i kratek w podszybiu. Zwróćmy również uwagę czy w okolicy przedniej i tylnej szyby nie występuje korozja oraz w jakim stanie jest podłoga samochodu. Jeśli opisane elementy są w dobrej kondycji, to można zająć się samą wilgocią w kabinie pasażerskiej. W przeciwnym wypadku najpierw doprowadźmy nadwozie do właściwego stanu, by woda nie przedostawała się bezpośrednio do wnętrza pojazdu.

REKLAMA

Walkę z wilgocią w środku pojazdu powinno rozpocząć kilkugodzinne przewietrzenie kabiny pasażerskiej w ciepłym i suchym miejscu, np. w garażu. W trakcie okresu jesienno-zimowego rzadko kiedy na dłużej otwieramy własne samochody, a pozbycie się przesiąkniętego parą wodną powietrza jest po prostu konieczne. Możemy wspomóc się domowymi pochłaniaczami wilgoci lub żwirkiem dla kotów rozsypanym na podłodze pojazdu, który zbierzemy po kilku godzinach.

Następny etap to posprzątanie kabiny pasażerskiej. Należy wyrzucić śmieci, odkurzyć fotele, dywaniki i podłogi, a także pozbyć się zalegającego w zakamarkach piasku. Brud i piasek gromadzą wodę, więc dokładne wysprzątanie środka samochodu jest jedną z najważniejszych czynności w walce z wilgocią.  Jeśli mamy zalegające pod siedzeniem ścierki lub szmatki, wyjmijmy je i solidnie wysuszmy. Warto również pokusić się o wypranie tapicerki, dywaników i podłogi. Oczywiście po praniu konieczne jest wysuszenie wcześniej wyczyszczonych elementów.

REKLAMA

Po wyrzuceniu śmieci i dokładnym wyczyszczeniu kabiny pasażerskiej czas przejść do kolejnych działań i zająć się szybami. Po latach użytkowania pojazdu na szklanych powierzchniach mogą zalegać tłuste osady i brud, co sprzyja ich zaparowywaniu. Na początek odtłuśćmy szyby detergentem, a następnie umyjmy je płynem do mycia okien. Już to powinno pomóc, ale na wszelki wypadek można skorzystać z preparatów antyroszeniowych. Przy okazji dokładnego wysprzątana środka auta wymieńmy filtr kabinowy na nowy, ponieważ zużyty nie oczyszcza już powietrza tak dobrze, jak powinien. Zalecane jest korzystanie z klimatyzacji, która osusza powietrze, jednak wcześniej należy zrobić jej przegląd i ewentualnie odgrzybić.

Skoro już pozbyliśmy się wilgoci z auta, to zajmijmy się nieprzyjemnym zapachem. Tutaj pomoże mielona kawa w płóciennym woreczku lub sprzedawane w sklepach neutralizatory zapachów. Jeśli to nie zda egzaminu, to powinniśmy się zdecydować na zabieg ozonowania wnętrza samochodu, który zabija drobnoustroje odpowiedzialne za przykrą woń. Koszt takiej usługi to około kilkudziesięciu złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA