REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przygotowanie samochodu przed zimą

Damian Skowron
Ani śnieg, ani mróz nie sprzyjają eksploatacji naszego auta
Ani śnieg, ani mróz nie sprzyjają eksploatacji naszego auta

REKLAMA

REKLAMA

Mimo że do kalendarzowej zimy pozostało jeszcze kilka dni, już dziś należy pomyśleć o stanie technicznym naszego samochodu. To szczególny okres ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Zarówno śnieg jak i mróz nie sprzyjają eksploatacji naszego auta.

Sporo osób przygotowując samochód do jazdy zimą korzysta z wiedzy i doświadczenia autoryzowanych stacji, które w sposób profesjonalny zajmą się każdym samochodem. Często wiąże się to jednak z wysokimi kosztami. Niektóre serwisy wprowadziły specjalny pakiet usług, który obejmuje wszystkie najważniejsze czynności, niezbędne do przygotowania auta do zimy.

REKLAMA

Gdy nie zamierzasz skorzystać z serwisu powinieneś wiedzieć jakie czynności musisz wykonać we własnym zakresie, aby przygotować swój samochód.

Opony letnie czy zimowe

Spór o to, czy zmieniać opony letnie na zimowe i na odwrót od zawsze budzi wiele kontrowersji i dzieli użytkowników samochodów. Niewątpliwie opony należy zmieniać. Opony letnie różnią się od zimowych między innymi mieszanką, z której są wykonane. Opony zimowe powinniśmy założyć, gdy temperatura na zewnątrz ustabilizuje się w granicach 6-8 st. C.

Zobacz również: Jak i kiedy myć auto w zimę?

Z wymianą nie należy czekać aż spadnie pierwszy śnieg, ponieważ niskie temperatury nadchodzą dużo szybciej. Bezpośrednio po opadach śniegu w serwisach i warsztatach utworzą się gigantyczne kolejki. Nie warto tracić w nich czasu, więc najlepiej zrobić to wcześniej. Wymiany nie należy wykonywać samemu, lecz zlecić ją wyspecjalizowanemu w tej dziedzinie serwisowi. Oprócz samej wymiany opon letnich na zimowe, koła trzeba profesjonalnie wyważyć oraz sprawdzić w nich ciśnienie. Ma to nie tylko ogromny wpływ na komfort jazdy, ale także na wolniejsze zużywanie się zawieszenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W okresie zimowym przynajmniej raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie w oponach.

Układ hamulcowy

Bardzo ważne, aby samochód był w stanie zahamować w możliwie jak najkrótszym czasie i to nie tylko zimą. Należy sprawdzić grubość tarcz hamulcowych, czy nie wymagają one wymiany oraz klocków hamulcowych, czy ich zużycie nie kwalifikuje ich do wymiany na nowe. Płyn hamulcowy powinien być wymieniany co 2 lata.

Układ zawieszenia

Pamiętajmy o przeglądzie naszego układu zawieszenia. Należy sprawdzić stan amortyzatorów oraz sprężyn. Przy niesprawnym układzie zawieszenia droga hamowania może znacznie się wydłużyć, a auto hamując nierównomiernie może łatwo wpaść w poślizg.

Płyny eksploatacyjne

Olej silnikowy – dostępne obecnie na rynku oleje silnikowe nadają się do stosowania zarówno latem jak i zimą. Olej silnikowy zmienia się średnio co 10 tys. km. Jeżeli jego wymiana przypada na okres zimy, możesz wymienić go nieco wcześniej (np. po 8-9 tys km.) Z pewnością będzie to korzystne dla żywotności Twojego silnika.

Zobacz również: Co wozić w aucie podczas zimy?

Płyn chłodniczy – należy go zmieniać średnio co 2 lata. Jeśli nie praktykujemy dolewania wody w okresie letnim do naszej chłodnicy, a używamy zawsze płynu chłodniczego, to jego zdolność zamarzania znacząco się nie zmieni. Wówczas taka wymiana może odbyć się nawet po 3 latach. Wymianę płynu do chłodnicy należy powierzyć specjaliście.

Płyn do spryskiwaczy – w okresie zimowym należy stosować płyn zimowy, tak aby po użyciu nie zamarzał na szybie.

Równie ważne:

REKLAMA

Akumulator – jego moc można sprawdzić tylko w serwisie. W okresie zimowym zwiększa się zużycie prądu przez nasz samochód (nawiewy, podgrzewanie szyb, podgrzewanie siedzeń). Stary akumulator może nie poradzić sobie z uruchomieniem silnika na mrozie.

Wycieraczki – zadbajmy o to, aby pióra naszych wycieraczek nie były zużyte. Ważne żeby wycieraczki dobrze „zbierały” zanieczyszczenia z szyb. Nieograniczona widoczność jest bardzo ważna i wpływa na nasze bezpieczeństwo.

Odmrażacz do zamków – Należy pamiętać o zastosowaniu go w naszych zamkach. Płyn usuwa wilgoć nagromadzoną w zamku i zapobiega jego zamarzaniu.

Preparat do uszczelek – służy do konserwacji i ochrony uszczelek znajdujących się na drzwiach i oknach. Utrzymuje elastyczność gumowych części, przez co wydłuża ich żywotność i zapobiega ich zamarzaniu.

Antypara – ogranicza parowanie szyb, lusterek samochodowych i innych powierzchni szklanych. Znaczenie poprawia widoczność podczas jazdy samochodem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA