REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uwaga na zimowy płyn do spryskiwaczy! Możesz nawet stracić wzrok

 Instytut Transportu Samochodowego
Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.
Uwaga na zimowy płyn do spryskiwaczy! Możesz nawet stracić wzrok. Fot. Fotolia
Uwaga na zimowy płyn do spryskiwaczy! Możesz nawet stracić wzrok. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy zimowy płyn do spryskiwaczy zawiera alkohol, który zabezpiecza przed zamarzaniem i wspomaga zmywanie brudu. Udział alkoholi wynosi dla płynów zimowych ok. 30-35%. Najczęściej producenci stosują do tego celu alkohol etylowy, rzadziej izopropylowy, ostatnio także metylowy.

Alkohol izopropylowy z uwagi na swoją cenę i ostry zapach jest ostatnio rzadziej używany. Alkohol metylowy jest trucizną, działającą negatywnie na wzrok i inne narządy człowieka. Bardzo często te alkohole występują w mieszaninie.

REKLAMA

Po wielu wnioskach toksykologów w 2004 r. Ministerstwo Gospodarki zakazało wprowadzania do powszechnej sprzedaży środków zawierających alkohol metylowy. Niestety od 2010 r. znów można używać trującego alkoholu do produkcji chemii gospodarczej - Polska musiała się dostosować do unijnego rozporządzenia, które pozwala pod pewnymi warunkami korzystać z alkoholu metylowego, jednak ograniczenia dla producentów nie są uciążliwe.

Zobacz też: Jak prawidłowo przygotować auto do zimy?

REKLAMA

Alkohol metylowy jest więc coraz powszechniej dodawany do płynów do spryskiwaczy. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Metanol jest dwukrotnie tańszy od etanolu oraz skutecznie obniża temperaturę krystalizacji (żeby osiągnąć ten sam próg krystalizacji, wystarczy dodać go znacznie mniej niż etanolu). Alkohol metylowy jest prawie bezzapachowy co umożliwia zaoszczędzenie na kompozycji zapachowej i jest mniej uciążliwy dla użytkowników. Ponadto kłopotliwe jest odczytywanie ostrzeżeń umieszczanych na opakowaniach płynów do spryskiwaczy. Obecnie istnieje możliwość stosowania dwóch systemów klasyfikacji i oznakowania mieszanin z metanolem. Daje to możliwość wyboru takich oznaczeń, które nie odstraszają nabywcy. Charakterystyczne jest, że producenci dla spryskiwaczy o zawartości metanolu 3%-10% stosują chętniej stare oznakowanie, a powyżej 10 % nowe. W ten sposób piktogramy są mniej wymowne (trupia czaszka to rzadkość), ale płyny nie są mniej groźne.

Producenci produktów chemii gospodarczej zawierających metanol, oprócz odpowiedniego oznakowania na etykiecie, zobligowani są do stosowania odpowiednich opakowań wyposażonych w zamknięcia uniemożliwiające otwarcie ich przez dzieci. Z powodu obniżania kosztów produkcji producenci często nie stosują wymaganych bezpiecznych nakrętek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Odmrażacz szyb w spreju - czy to działa?

REKLAMA

Prawidłowe oznaczenie produktu jest niezmiernie ważne dla bezpieczeństwa ludzi. Niewielki dodatek metanolu w płynie nie jest groźny, ponieważ neutralizuje go zawarty także w płynie etanol, jednak stężenia powyżej 3% objętości opakowania są już niebezpieczne.

Zagrożenie stanowi nie tylko wypicie metanolu, ale również wdychanie oparów i kontakt ze skórą. Podczas wchłaniania drogą oddechową metabolizm metanolu jest identyczny, natomiast ilości metabolitów są mniejsze. Warto pamiętać, że podczas kilkugodzinnej jazdy samochodem, przy ciągłym stosowaniu płynu do spryskiwaczy o stężeniu powyżej 3% metanolu, stężenie oparów alkoholu metylowego w kabinie kierowcy może osiągnąć stężenie przekraczające wartość najwyższego dopuszczalnego stężenia określonego Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 29.11.2002 r. w sprawie najwyższych stężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że stężenie waha się wtedy od 100 do 350 mg/m3, a wpływ na to ma wielkość kabiny kierowcy, intensywność nadmuchu na przednią szybę oraz częstotliwość wietrzenia pojazdu.

Zobacz też: Końcoworoczna konserwacja auta

Wyższe niż 3% stężenia metanolu w płynie do spryskiwaczy może powodować również podrażnienia skóry i oczu dlatego nalewając taki płyn powinniśmy stosować rękawice ochronne i odzież chroniącą twarz i oczy.

Autor: dr inż. Barbara Dytkowicz - Centrum Badań Materiałowych i Mechatroniki ITS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA