| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Auto Zima > Jak zabezpieczyć samochód przed mroźną nocą?

Jak zabezpieczyć samochód przed mroźną nocą?

Niewielu jest kierowców, którzy pamiętają o odpowiednim zabezpieczeniu samochodu przed mroźną nocą. Za to wielu ma następnego dnia spore problemy z uruchomieniem silnika lub choćby z dostaniem się do środka auta.

Najważniejszą sprawą jest troska o akumulator. Każde bez wyjątku chemiczne ogniwa elektryczne, a więc także te, z których składa się akumulator, pod wpływem niskiej temperatury tracą w istotny sposób swoją zdolność dostarczania energii elektrycznej. W przypadku akumulatora jest to utrata pojemności. Istnieje pewna graniczna temperatura, w której pojemność w pełni sprawnego akumulatora może wynieść zero amperogodzin i wówczas nie dostarczy on energii nawet do oświetlenia wnętrza kabiny. Na szczęście tak niskie temperatury nie zdarzają się w naszym klimacie. 

Zobacz również: Sposoby na zamarznięte szyby

Trzeba jednak pamiętać, że przy spadkach temperatury poniżej minus dwudziestu stopni Celsjusza pojemność akumulatora może być niewiele większa od pojemności akumulatorków w laptopie. Spada także i to bardzo znacząco, maksymalny prąd jaki można z niego pobrać. Jedynym skutecznym sposobem, aby temu zaradzić, jest zabranie akumulatora do ciepłego pomieszczenia. Można go nawet doładować w tym czasie z podręcznego prostownika, choć często nie jest to konieczne.

Osobnym problemem są zamarzające zamki w drzwiach i bagażniku. Na szczęście w sprzedaży są dostępne różnego rodzaju odmrażacze do zamków i są one bardzo skuteczne. Mimo wszystko warto raz na jakiś czas wstrzyknąć do wnętrza zamka dowolny środek hydrofobowy (wypierający wodę) lub preparat do konserwacji zamków, taki jak WD-40 czy zwykły „Elektrosol”.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć uszczelki przed zimą?

Podczas bardzo mroźnej nocy może zamarznąć woda, jaka zawsze znajduje się w zbiorniku paliwa. Aby do tego nie doszło, można profilaktycznie wlać do zbiornika kilkaset mililitrów denaturatu, który po zmieszaniu z wodą znacznie obniży temperaturę jej krzepnięcia, a gdy taką mieszankę zassie układ zasilania silnika, zostanie ona częściowo spalona w cylindrach, częściowo usunięta z silnika wraz ze spalinami.

Trzeba jednak liczyć się z możliwością niestabilnej pracy silnika zanim denaturat nie zostanie całkowicie usunięty z układu paliwowego. Dlatego nie należy przesadzać z jego ilością: zwykle wystarczy ćwierć litra na czterdziestolitrowy bak. Jest to najtańszy sposób zapobieżenia ryzyku zamarznięcia wody w układzie paliwowym.

reklama

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Odpowiednie zabezpieczenie samochodu przed mroźną nocą pozwoli nam uniknąć "nerwowych poranków".
Odpowiednie zabezpieczenie samochodu przed mroźną nocą pozwoli nam uniknąć "nerwowych poranków".

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »