| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Auto Zima > Jak i kiedy myć auto w zimę?

Jak i kiedy myć auto w zimę?

W zimie panują na ogół ujemne temperatury i umycie samochodu staje się problemem. W poradniku tym odpowiadamy na pytanie: kiedy myć auto w zimę?

Podczas obfitych opadów śniegu, oraz przy dużych mrozach jezdnie posypane są mieszanką soli i żwiru. Większość osób nie zdaje sobie sprawy jak szybko sól działa na blachy aut. Żwir z jezdni może powodować odpryski lakieru, odsłaniając blachę nadwozia, którą szybko zaatakuje rdza. Zagrożone są nawet polakierowane i zabezpieczone powierzchnie. Dlatego warto umyć samochód kilka razy w trakcie zimy, choćby po to, aby spłukać sól i zaschnięte błoto. Pamiętajmy jednak o kilku ważnych sprawach.

Zobacz również: Podstawy bezpiecznej jazdy w zimie

Jeśli myjemy auto na myjni samoobsługowej, spłukujmy je bardzo dokładnie. Jednym z programów dostępnych na takiej myjni jest tzw. mycie proszkiem. To bardzo mocny detergent, który pozostawiony na lakierze może go uszkodzić.

Największym problemem w czasie zimy jest jednak mróz. Zamarzająca woda zablokuje zamki i „sklei” uszczelki drzwi. Pamiętajmy, że nawet jeśli w ciągu dnia temperatura jest dodatnia, w nocy może szybko spaść poniżej zera. Dlatego najważniejszą rzeczą jest dokładne wysuszenie auta. Zwłaszcza, jeśli zostawiamy nasz samochód na noc „pod chmurką”.

Ani myjnia samoobsługowa, ani automatyczna, nie wysuszą naszego auta na tyle dokładnie, aby usunąć wodę z zamków i uszczelek. Myjnie automatyczne są zamykane gdy temperatura spadnie poniżej minus 10 stopni Celsjusza, jednak nie polecamy korzystania z nich nawet przy lekkim mrozie. Można oczywiście spróbować zakleić zamki bezbarwną taśmą samoprzylepną, jest to jednak ryzykowne rozwiązanie.

Zobacz też: Jak poradzić sobie z parującymi szybami?

Myj w ciepłym pomieszczeniu

Jedynym rozsądnym wyjściem w czasie zimy jest skorzystanie z usług porządnej myjni ręcznej z ocieplanym wnętrzem. Po zakończeniu mycia obsługa powinna dokładnie wysuszyć zamki sprężonym powietrzem i nasmarować uszczelki specjalnym preparatem. Najdokładniejsze nawet suszenie nie usunie jednak wilgoci wewnątrz auta

Najlepiej jednak jest przeczekać najgorsze mrozy i zaczekać z myciem, aż temperatura w nocy wzrośnie powyżej zera.

Zobacz również: Sposób na zamarznięte szyby

Pod żadnym pozorem nie należy myć auta na mrozie. Jeśli zamarzną nam uszczelki i zamki, możemy mieć problemy z otwarciem drzwi. W najlepszym razie stracimy kilka minut na ich otwarcie. W najgorszym zniszczymy uszczelkę.

Jeśli poruszamy się autem nowym lub po naprawie lakierniczej nie należy spieszyć się z myciem. Okres utwardzania lakieru wynosi minimum 30 dni. W tym czasie powinniśmy myć auto samą wodą używając miękkiej gąbki. Należy też unikać myjni automatycznych i samoobsługowych.

Zobacz też: Jak ochronić auto przed korozją?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gugała

Krzysztof Gugała Ekspert w dziedzinie HR, ze specjalizacją w systemach wynagradzania, Prezes Zarządu w IDEA! Human Capital – we współpracy z Towers Watson Data Services EMEA. W branży HRM pracuje od dwudziestu sześciu lat, łącząc perspektywę doradcy, eksperta i menedżera. Posiada rozległe doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu strategii personalnych i systemów wspierających zarządzanie kapitałem społecznym, w szczególności systemów wynagrodzeń. Kierował projektami obejmującymi opisywanie stanowisk, wartościowanie, projektowanie polityk płacy zasadniczej i zmiennej oraz świadczeń, m.in. dla PGNiG SA, , TVN, Wyborowa SA, Tramwaje Warszawskie i kilkadziesiąt innych. Projektuje i realizuje unikalne na polskim rynku badania rynkowe w zakresie wynagrodzeń . Autor wielu publikacji w prasie specjalistycznej (m.in. HBR Polska, Personel, Zarządzanie Zasobami Ludzkimi) oraz współautor książki „Budowanie pomiar kapitału ludzkiego w organizacji”. Od 2010 prowadzi zajęcia z controllingu personalnego, benchmarkingu wynagrodzeń i systemów motywacyjnych na Akademii Leona Koźmińskiego i we Francuskim Instytucie Zarządzania

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK