REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ urządzeń mobilnych na życie ludzi

 Connected Life Magazine
Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.
Wpływ urządzeń mobilnych na życie ludzi. Fot. Fotolia
Wpływ urządzeń mobilnych na życie ludzi. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozwój technologii urządzeń mobilnych ma ogromny wpływ na życie użytkowników. Wile osób zwraca uwagę na zmiany negatywne. Jednak jest też tzw. druga strona medalu, technologie mobilne zbliżają rodziny.

Z badań firmy Ericsson wynika, że dzięki technologiom komunikacyjnym członkowie rodzin kontaktują się ze sobą częściej i są zdolni do lepszej organizacji codziennego życia. Wygląda na to, że nie taki smartfon straszny, jak go malują.

REKLAMA

Raport Ericsson „Bringing Families Closer Together” poświęcony jest wpływowi technologii komunikacyjnych na życie amerykańskich rodzin. Opisuje sposoby kontaktu, zarówno bezpośredniego, jak i tego przy użyciu urządzeń mobilnych oraz daje obraz zmian w życiu rodziny spowodowanych rozwojem technologii.

Zobacz też: Zakup map Here, a przyszłość motoryzacji

REKLAMA

Większość ankietowanych przyznaje, że dzięki smartfonom łatwiej jest zaplanować każdy dzień tygodnia dla całej rodziny i usprawnić codzienny kontakt, szczególnie między rodzicami a dziećmi. Różnią się oni preferowanym sposobem porozumiewania. Coraz częściej wykorzystywane są w tym celu wiadomości tekstowe. Ich udział w codziennej komunikacji zwiększa się od 2014 r. Ankietowani argumentują, że ten typ kontaktu daje pewność, że przekaz łatwo i w niezmienionej formie dotrze do wszystkich odbiorców. Połączenia głosowe używane są coraz rzadziej – większość rodziców porozumiewa się z dziećmi dzwoniąc do nich od 2 do 5 razy w ciągu dnia, przy czym częściej robią to ojcowie niż matki.

Rodzice zwykle ustanawiają własne zasady dotyczące używania telefonów przez dzieci. W prawie połowie ankietowanych rodzin (46 proc.) chodzi o określone pory dnia, najczęściej wieczory oraz weekendy. Co znamienne – 72 proc. rodziców jako karę stosuje odebranie dziecku na pewien czas smartfona, chociaż opiekunowie zdają sobie sprawę (i nad tym ubolewają), że pozbawiają się ten sposób możliwości szybkiego kontaktu z pociechami i zdalnego monitorowania ich poczynań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Skąd nawigacja GPS czerpie dane o korkach na drodze?

REKLAMA

Z badania Ericsson jasno wynika, że umiejętne wykorzystanie technologii, w tym wypadku smartfonów, może pomóc rodzinom w lepszej organizacji życia. 82 proc. przepytanych uważa, że dzięki telefonom komórkowym jest w stanie sprawniej zarządzać swoimi aktywnościami, tak aby poświęcać więcej czasu rodzinie. Czas wolny spędzany jest przede wszystkim na wspólnym oglądaniu filmów (65 proc. rodzin) i rozmowach (56 proc.).

„Korzystanie z telefonów komórkowych do komunikowania się między członkami rodzin nie dziwi. To naturalny krok na drodze rozwoju nowych technologii. W Polsce poziom smartfonizacji wynosi już ok. 60 proc., co oznacza, że 6 na 10 osób posługuje się smartfonami. W przypadku rodzin służą one nie tylko do wykonywania rozmów czy wysyłania wiadomości, ale coraz częściej także do monitorowania miejsca pobytu poszczególnych członków, zwłaszcza dzieci. Telefon z odpowiednią aplikacją połączoną z modułem GPS umieszczonym czy to w plecaku, czy w opasce znajdującej się na ręce, zapewnia opiekunom spokój” – mówi Piotr Nawrocki z firmy Trackimo oferującej lokalizatory personalne.

Tekst: Maciej Pobocha

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA