| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Wpływ urządzeń mobilnych na życie ludzi

Wpływ urządzeń mobilnych na życie ludzi

Rozwój technologii urządzeń mobilnych ma ogromny wpływ na życie użytkowników. Wile osób zwraca uwagę na zmiany negatywne. Jednak jest też tzw. druga strona medalu, technologie mobilne zbliżają rodziny.

Z badań firmy Ericsson wynika, że dzięki technologiom komunikacyjnym członkowie rodzin kontaktują się ze sobą częściej i są zdolni do lepszej organizacji codziennego życia. Wygląda na to, że nie taki smartfon straszny, jak go malują.

Raport Ericsson „Bringing Families Closer Together” poświęcony jest wpływowi technologii komunikacyjnych na życie amerykańskich rodzin. Opisuje sposoby kontaktu, zarówno bezpośredniego, jak i tego przy użyciu urządzeń mobilnych oraz daje obraz zmian w życiu rodziny spowodowanych rozwojem technologii.

Zobacz też: Zakup map Here, a przyszłość motoryzacji

Większość ankietowanych przyznaje, że dzięki smartfonom łatwiej jest zaplanować każdy dzień tygodnia dla całej rodziny i usprawnić codzienny kontakt, szczególnie między rodzicami a dziećmi. Różnią się oni preferowanym sposobem porozumiewania. Coraz częściej wykorzystywane są w tym celu wiadomości tekstowe. Ich udział w codziennej komunikacji zwiększa się od 2014 r. Ankietowani argumentują, że ten typ kontaktu daje pewność, że przekaz łatwo i w niezmienionej formie dotrze do wszystkich odbiorców. Połączenia głosowe używane są coraz rzadziej – większość rodziców porozumiewa się z dziećmi dzwoniąc do nich od 2 do 5 razy w ciągu dnia, przy czym częściej robią to ojcowie niż matki.

Rodzice zwykle ustanawiają własne zasady dotyczące używania telefonów przez dzieci. W prawie połowie ankietowanych rodzin (46 proc.) chodzi o określone pory dnia, najczęściej wieczory oraz weekendy. Co znamienne – 72 proc. rodziców jako karę stosuje odebranie dziecku na pewien czas smartfona, chociaż opiekunowie zdają sobie sprawę (i nad tym ubolewają), że pozbawiają się ten sposób możliwości szybkiego kontaktu z pociechami i zdalnego monitorowania ich poczynań.

Zobacz też: Skąd nawigacja GPS czerpie dane o korkach na drodze?

Z badania Ericsson jasno wynika, że umiejętne wykorzystanie technologii, w tym wypadku smartfonów, może pomóc rodzinom w lepszej organizacji życia. 82 proc. przepytanych uważa, że dzięki telefonom komórkowym jest w stanie sprawniej zarządzać swoimi aktywnościami, tak aby poświęcać więcej czasu rodzinie. Czas wolny spędzany jest przede wszystkim na wspólnym oglądaniu filmów (65 proc. rodzin) i rozmowach (56 proc.).

„Korzystanie z telefonów komórkowych do komunikowania się między członkami rodzin nie dziwi. To naturalny krok na drodze rozwoju nowych technologii. W Polsce poziom smartfonizacji wynosi już ok. 60 proc., co oznacza, że 6 na 10 osób posługuje się smartfonami. W przypadku rodzin służą one nie tylko do wykonywania rozmów czy wysyłania wiadomości, ale coraz częściej także do monitorowania miejsca pobytu poszczególnych członków, zwłaszcza dzieci. Telefon z odpowiednią aplikacją połączoną z modułem GPS umieszczonym czy to w plecaku, czy w opasce znajdującej się na ręce, zapewnia opiekunom spokój” – mówi Piotr Nawrocki z firmy Trackimo oferującej lokalizatory personalne.

Tekst: Maciej Pobocha

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK