REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak działa inteligentny ogranicznik prędkości ISL w najnowszym Fordzie S-MAX

Ford S-MAX 2015
Ford S-MAX 2015
Ford

REKLAMA

REKLAMA

Ford S-Max w swojej najnowszej odsłonie zyskał nowoczesny system bezpieczeństwa o nazwie Intelligent Speed Limiter. Dzięki niemu kierowca będzie rzadziej łamał przepisy dotyczące prędkości, a tym samym stwarzał mniejsze zagrożenie w ruchu lądowym. Jak działa system ISL?

Inteligentny ogranicznik prędkości ISL: Ford S-MAX

REKLAMA

Intelligent Speed Limiter to urządzenie przypominające aktywny tempomat, stosowany w wielu luksusowych samochodach wyższej klasy. Jednak w przeciwieństwie do nich jest urządzeniem bardziej zaawansowanym. ISL zdolny jest bowiem nie tylko utrzymywać zadaną przez kierowcę prędkość pojazdu i dostosowywać ją do aut jadących przed nim, ale potrafi także określić obowiązującą na danym odcinku drogi dopuszczalną prędkość. Znając ten parametr komputer dostosowuje szybkość auta do tej wymaganej przez przepisy. W rezultacie nawet jeśli kierowca zagapi się bądź zamyśli, to  S-MAX samoczynnie obniży prędkość do obowiązującej na danym odcinku.

REKLAMA

Aby nowy Ford S-MAX trafnie ocenił prędkość z jaką może się poruszać po drodze, inżynierowie zaopatrzyli go w zespół kamer sczytujących znaki drogowe przed autem. Gdy zostanie wykryte ograniczenie prędkości, pojazd dostosuje się do niego. W przeciwieństwie do aktywnych tempomatów nie wykorzystuje do tego celu układu hamulcowego. Swoje działanie opiera na ograniczeniu dawki paliwa podawanej do komory spalania w silniku, dzięki czemu manewr taki jest mniej niebezpieczny i zaskakujący dla innych uczestników ruchu.

Zobacz też: Nawigacja GPS w budynkach

Do ustalenia prędkości obowiązującej na danej drodze, system ISL wykorzystuje także dane z nawigacji GPS. Informacje o ograniczeniach prędkości naniesione na mapę są dekodowane i dostarczane do jednostki sterującej pojazdu. Dzięki temu, nawet jeśli dany znak drogowy został zniszczony, odwrócony bądź jest po prostu nieczytelny, system może posiłkować się informacjami z mapy GPS. Układ działa w zakresie prędkości od 30 do 200 km/h.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczywiście system ISL nie jest układem autonomicznym. Kierowca może go dezaktywować bądź aktywować w każdej chwili oraz ustalić próg tolerancji do 10 km/h ponad obowiązuje ograniczenie. Może także, jak w każdym aktywnym tempomacie, ustalić prędkość z jaką auto ma się poruszać, a jeśli na jego drodze pojawi się wolniej jadący pojazd dopasuje prędkość do niego. Funkcję ISL kierowca aktywuje w Fordzie S-MAX za pomocą przycisku umieszczonego na kierownicy.

Intelligent Speed Limiter tempomat aktywny Ford S-MAX 2015
Ford
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA