REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowoczesne wyposażenie samochodów

Przednia szyba auta potrafi skrywać zaawansowaną technikę
Przednia szyba auta potrafi skrywać zaawansowaną technikę
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Przednia szyba samochodu to często zaawansowana technicznie konstrukcja. Co potrafią najnowocześniejsze z nich?

Nowinki technologiczne w szybach samochodowych

REKLAMA

Nowoczesne szyby samochodowe to naszpikowane technologią podzespoły, które mają olbrzymi wpływ na poprawę widoczności, bezpieczeństwo i komfort jazdy. Najnowsze rozwiązania technologiczne w tym zakresie zaprezentowała firma Fuyao Group, będąca jednym z czołowych producentów szyb samochodowych i jednym z głównych dostawców szyb na pierwszy montaż do fabryk samochodowych.

Wszystkie omówione technologie zostały opracowane w działającym od 1999 roku Centrum Badań i Rozwoju Fuyao Group. Rozwiązania te znalazły zastosowanie w szybach czołowych rożnych modeli wiodących marek samochodowych.

Wyświetlacz HUD

System HUD (Head Up Display) to technologia zapoczątkowana w przemyśle lotniczym. Umożliwia ona pilotom przeglądanie wskazań zegarów i celowników bez odwracania wzroku. Technologia ta zaczęła być stosowana w szybach samochodowych w 1989 roku. Pozwala zmniejszyć częstotliwość, z jaką kierowca spogląda na deskę rozdzielczą, co umożliwia mu szybsze zareagowanie na to, co dzieje się na drodze. Szyby wykorzystujące to rozwiązanie znajdziemy m.in. w Audi A6 czy Buick Regal.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Nowe urządzenia poprawiające bezpieczeństwo jazdy samochodem

Ogrzewanie przewodowe

Technologia ta polega na doprowadzeniu napięcia elektrycznego do szyby, co umożliwia natychmiastowe usunięcie z niej lodu, szronu czy pary. Napięcie można doprowadzić albo przez przewody grzejne, które są aplikowane do folii PVB przed laminowaniem, albo też przez zastosowanie powłoki grzewczej. Funkcję tą pełni warstwa metalu nakładana na wewnętrzną powierzchnię szkła przed laminowaniem. Szyby Fuyao z tą technologię znajdziemy m.in. w BMW Mini, Land Rover Freelander, VW Polo.

Szyby hydrofobowe

W czasie jazdy podczas deszczu, woda w postaci drobnych kropli lub tafli wody pozostaje na zewnętrznej powierzchni szyby, powodując utratę widoczności. Aby temu zapobiec, stosuje się hydrofobizację szkła. Szkło z powłoką hydrofobową powstaje przez nałożenie na jego powierzchnię nanotechnologicznej warstwy fluorku, która zapobiega tworzeniu się drobnych kropli lub tafli wody. Zamiast tego formują się duże krople, które znacznie łatwiej spływają z powierzchni szyby. Szyby Fuyao z tą technologią zostały zastosowane m.in. w Volvo S80, Toyota Camry czy Mazda 6.    

Szkło akustyczne

Szyba akustyczna z laminatem o podwyższonej dźwiękoszczelności pozwala na znacznie lepszą redukcję odgłosów zewnętrznych niż standardowe szkło laminowane. Folia akustyczna PVB pozwala zmniejszyć hałas w kabinie o 5 do 10 dB w normalnych warunkach (czyli nawet kilkukrotnie). Ponadto zastosowanie specjalnej warstwy akustycznej znacznie redukuje częstotliwości pomiędzy 1000-4000 Hz, które są rozpoznaną przyczyną choroby lokomocyjnej. Szyby Fuyao z tą technologią znajdziemy m.in. w Audi Q5, Cadillac STS, VW Passat.

Szyby odbijające promieniowanie podczerwone

Szkło odbijające promieniowanie podczerwone (IR) powstaje przez powlekanie metalem wewnętrznej powierzchni szklanej oraz laminowania folią PVB. Metalowa warstwa odbija światło słoneczne i blokuje przedostawanie się promieniowania do wnętrza samochodu. Powoduje to obniżenie temperatury wnętrza samochodu i redukuje odblaski na szybie, co zwiększa komfort pasażerów i widoczność podczas jazdy w słoneczne dni.

Antena w szybie

Kolejną nowinką technologicznych stosowaną w szybach Fuyao jest antena montowana w szybie.  Może ona przybrać formę anteny z drutu miedzianego zatopionego w foli PVB, anteny drukowanej na szkle, czy też wykorzystującą powłokę anty IR do odbierania sygnałów radiowych. Powłoka antenowa wykorzystująca powierzchnię anty IR jest najnowocześniejszym typem anteny. Umożliwia ona odbiór lepszego sygnału radiowego i jest całkowicie niewidzialna na szybie.

Źródło: materiały prasowe glass4cars.pl

Ogrzewania przewodowe szyba
szkło akustyczne szyba
szkło hydrofobowe szyba
szkło odbijające promienie podczerwone szyba
wyświetlacz HUD szyba
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA