REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nawigacja GPS w budynkach

 Connected Life Magazine
Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.
Nawigacja GPS w budynkach. Fot. Fotolia
Nawigacja GPS w budynkach. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Brak sygnału GPS w budynkach? Niewykluczone, że wkrótce przestanie to być problemem. Trwają prace nad jednolitym standardem pozycjonowania w Europie. W centrum łatwiej znajdziesz sklep, w sklepie kiełbasę, a w muzeum eksponat.

Nawigacja nie działa w budynku? Dla większości użytkowników smartfonów to nie problem. Chyba, że trafiliście do prawdziwego urzędniczego piekła na miarę 12 prac Asteriksa. Albo macie duży problem z poruszaniem się gdziekolwiek – gdy zawodzą poszczególne zmysły.
Z myślą o tych, którym nawigacja może się przydać w każdym miejscu odciętym od nieba, trwają prace nad jednolitą platformą oprogramowania do pozycjonowania wewnątrz budynków. Całość opatrzono nazwą bohaterki ze Shreka: FIONA.

REKLAMA

Za FIONĄ kryje się wspólne przedsięwzięcie naukowców z uczelni i instytutów w Czechach, Niemczech oraz konsorcjum firm czeskich, hiszpańskich, niemieckich, słoweńskich
i tureckich. Na liście najbardziej znanych Robert Bosch, Infineon, a także twórca standardu MP3 czyli Fraunhofer. Całkiem szacowne grono.

Zobacz też: Jak samodzielnie aktualizować nawigację?

REKLAMA

Po co nowa platforma pozycjonowania wewnątrz budynków? Dobre pytanie zważywszy na to, że nad rozwiązaniem problemu pracuje wiele firm na całym świecie. Twórcy przekonują, że dotychczas oferowane rozwiązania są ograniczone ze względu na technologię lub mają niewielkie szanse powodzenia ze względu na koszty. I wciąż daleko do jednego standardu. Europa forsuje zatem własny.

Są już nawet zapowiedziane prototypy. Pierwszym z nich będzie asystent nawigacyjny dla niewidomych – rozwiązanie dla coraz szybciej starzejących się społeczeństw w Europie. Jego zadaniem będzie prowadzenie osób niewidomych i niedowidzących z budynku do budynku oraz z jednego pokoju do drugiego z uwzględnieniem wszelkich przeszkód, które mogą być niebezpieczne. Czy to oznacza ogromne wyzwanie dla dostawców map? A może producentów układów NFC, które będą doczepiane do każdej potencjalnej przeszkody?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Systemy lokalizujace auto: zabezpieczenia antykradzieżowe

Drugi z prototypów posłuży jako wirtualny przewodnik po muzeach, centrach handlowych, lotniskach, a nawet halach fabrycznych. Przyda się, by znaleźć określony eksponat, produkt
w sklepie czy właściwą bramkę do samolotu. Nawigacja do serka, kiełbasy czy obrazów Van Gogha lub Matejki? Całkiem realna perspektywa.

Autorem tekstu jest Tomasz Okurowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA