Przenośne CB radio - główne zalety
CB radio uważane jest za niezbędny element samochodu, którego kierowca pokonuje duże dystanse. Wiedza na temat utrudnień w ruchu, korkach czy wypadkach samochodowych pozwala szybciej i bardziej precyzyjnie podjąć decyzję o wyborze lepszej trasy podróży.
Kierowcy podróżujący po kraju jednym swoim służbowym czy prywatny samochodem najczęściej decydują się na klasyczne CB radio montowane w okolicach deski rozdzielczej pojazdu. Rozwiązanie to pozwala na płynną regulację ustawień urządzenia w trakcie jazdy i łatwy dostęp do tzw. gruszki czyli mikrofonu CB radia. Problem pojawia się, gdy konstrukcja deski rozdzielczej uniemożliwia łatwy montaż radia, bądź gdy kierowca podróżuje kilkoma autami na zmianę.
reklama
reklama
Zobacz też: CB radio - poznaj żargon kierowców!
Przenośne CB radio - zalety
Jeśli zależy nam na wysokiej mobilności warto pomyśleć o tzw. przenośnym CB radiu. Pozwala ono na szybkie przenoszenie urządzenia z jednego pojazdu do drugiego, bez konieczności używania w tym celu śrubokręta. Przenośne CB radio ma postać zbliżoną do telefonu komórkowego czy tzw. krótkofalówki, z którą jest bezpośrednio spokrewniona. Do pracy potrzebuje tylko źródła zasilania czyli baterii. W związku z tym, że wymaga czasem nawet ich 10 sztuk warto zainwestować w baterie akumulatorowe (możliwość ładowania za pomocą ładowarki). Droższe modele posiadają podłączenie pod zapalniczkę auta (np. President Randy II M)
Zakup przenośnego CB radia wiąże się także z zakupem dodatkowej zewnętrznej anteny bowiem ta wbudowana w obudowę urządzenia jest za słaba. Montaż i podłączenie dodatkowej anteny jest jednak łatwy i nie zabiera dużo czasu.
Zobacz też: CB radio - podstawy obsługi
Przenośne CB radio - modele
Do najpopularniejszych modeli spotykanych na rynku należą m.in. :
- Albrecht AE 2990 AFS
- Midland Alan 42
- President Randy II M
- Cobra 75 WX ST
- Dragon SS-301