| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Wilgoć w samochodzie. Którędy dostaje się woda do mojego samochodu?

Wilgoć w samochodzie. Którędy dostaje się woda do mojego samochodu?

W samochodzie pod dywanikiem pojawia się wilgoć? Po umyciu auta w bagażniku jest kałuża? Albo w czasie jazdy na zakręcie na nogi zaczyna wypływać strumień wody? To może oznaczać, że nasz samochód jest nieszczelny. Pytanie tylko, gdzie?

Woda w bagażniku?

W każdym przypadku, niezależnie od miejsca zbierania się wody, może okazać się, że to zgrzewy naszego samochodu nie są dostatecznie uszczelnione. Jest to jednak skrajny przypadek, który powinniśmy brać dopiero w dalszym etapie poszukiwań. Jeżeli woda pokazuje się pod kołem zapasowym, sprawdźmy podłogę. Zakonserwujmy i uszczelnijmy miejsca, w których pojawia się korozja, a także okolice korków spustowych. Sprawdźmy uszczelnienia tylnych lamp. Także tędy może się ona dostawać do naszego auta. W niektórych samochodach pod zderzakiem znajdują się kratki wentylujące wnętrze. Czasem to właśnie ich uszczelnienie potrafi zawieść.

Woda nie zawsze pochodzi z zewnątrz

Kontrolując nasz bagażnik weźmy pod uwagę jeszcze jedną ewentualność. Woda, którą mamy w bagażniku, nie musi pochodzić z zewnątrz. Może to być płyn od spryskiwaczy. Jak to możliwe? Łączenia rureczek doprowadzających płyn do spryskiwacza są montowane na wcisk. Zdarzają się przypadki, w których pod wpływem ciśnienia płynu i wstrząsów, rurki wysuwają się z siebie. Spróbujmy użyć tylnego spryskiwacza. Jeżeli nie działa, mamy prawdopodobną przyczynę zbierania się wody w samochodzie.

Woda w samochodzie może pochodzić także z niesprawnych układów naszego pojazdu – klimatyzacji, chłodzenia, czy spryskiwania szyb.

Także w kabinie pasażerskiej wilgoć może pochodzić z układów samochodu. Może to być płyn chłodzący z rozszczelnionej nagrzewnicy. Sprawdźmy, czy płynu nam nie ubywa. Innym powodem może być niewłaściwe odprowadzenie wilgoci pochłanianej przez układ klimatyzacji. Woda, która powinna ścieknąć na drogę lub odparować przy kolektorze, przecieka do wnętrza. Zaobserwujmy, gdzie wydala się ta ciecz podczas pracy klimatyzacji na postoju. Powodem przeciekania ponownie może być niedrożność układu.

Zobacz też: Dlaczego nie działa spryskiwacz? Co mogło się popsuć?

Czy mój samochód jest po wypadku?

Jeżeli wiemy, że auto które posiadamy, uczestniczyło w kolizji, skupmy się na remontowanych częściach. Uszczelnienia w tych miejscach mogą posiadać wady, jeżeli naprawa nie została przeprowadzona profesjonalnie. Sprawdźmy, czy wymieniana była szyba czołowa. W procesie jej wklejania mogła powstać mikroszczelina, przez którą woda delikatnie się sączy. Takie przypadki się zdarzają. Także okolice grodzi i błotników oraz progów mogą być podejrzane w naszych poszukiwaniach.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK