REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać bagażnik dachowy?

Zdolności transportowe naszych czterech kółek można powiększyć za pomocą zewnętrznych bagażników fot. Hyundai
Zdolności transportowe naszych czterech kółek można powiększyć za pomocą zewnętrznych bagażników fot. Hyundai

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy autem na urlop wiążą się z koniecznością zabrania ze sobą różnych rzeczy, z których zamierzamy korzystać podczas wypoczynku. Zdolności transportowe naszych czterech kółek można powiększyć za pomocą zewnętrznych bagażników. Mocuje się je głównie na dachu. Są i takie przeznaczone do montażu na pokrywie bagażnika lub na holowniczym haku.

Podstawowy współczesny bagażnik dachowy, zwany też bagażnikiem bazowym, składa się z dwóch poprzecznych belek i czterech tzw. stóp, za pomocą których całość w bezpieczny sposób mocuje się do samochodu. Już sama taka konstrukcja umożliwia przewożenie różnych sztywnych przedmiotów. Do belek można również przymocować specjalne uchwyty, przeznaczone np. do mocowania nart czy rowerów, albo zamontować zgrabne zamykane pojemniki, zwane boksami dachowymi.

REKLAMA

Zobacz też: Jaki zamontować bagażnik dodatkowy?

Wybieramy „bazę”

Bagażnik bazowy musi być dopasowany do konkretnego modelu auta. W przeciwnym razie może przynieść więcej szkód niż korzyści. Niestety, nie ma uniwersalnego bagażnika, który by pasował do każdego samochodu. W autach wyposażonych w relingi dachowe poprzeczne belki mocuje się bezpośrednio do nich, co ułatwia sprawę, bo uchwyty mocujące na belkach mogą mieć regulację rozstawu i dzięki temu dają się założyć do wielu takich samochodów. Wśród bagażników bazowych są zarówno takie, które przy montażu wymagają sporo manualnych czynności, jak i te, gdzie ta operacja dzięki różnym zmyślnym rozwiązaniom jest znacznie uproszczona.

Zobacz również: Jak działa dmuchany bagażnik? Ekspert radzi

Plastikowe pudło

Przy wyborze boksu dachowego, który chcemy zamontować do bagażnika bazowego, warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy. I tak w przypadku aut typu hatchback i kombi zbyt długi box może ograniczać wysokość unoszenia tylnej pokrywy i przez to utrudniać dostęp do przestrzeni bagażowej wewnątrz samochodu. W wysokich pojazdach lepsze do załadunku i wyładunku od boksów otwieranych tylko z jednej strony są te, gdzie można to robić z obu boków. Wart rozważenia jest również sposób zamykania boksu. Najprostszy opiera się na zamkach zatrzaskowych, które nie stanowią żadnej przeszkody. Lepiej więc wydać trochę więcej pieniędzy na box wyposażony w zamek z blokadą. Niektóre mają nawet dwupunktowe lub trzypunktowe centralne ryglowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rower na dachu

Bagażniki do przewożenia rowerów można montować na dachu auta, wykorzystując do tego bagażnik podstawowy, na tylnej pokrywie, haku, a w autach terenowych nawet na umieszczonym z tyłu kole zapasowym. W tym pierwszym przypadku do zamocowania rowerów służą specjalne uchwyty, które montuje się do poprzecznych belek bagażnika podstawowego. W ten sposób można przewozić kilka rowerów. Bagażnik rowerowy na tylną pokrywę w zależności od wykonania może pasować do wybranych lub wszystkich rodzajów nadwozia. Umożliwia przewożenie od dwóch do czterech rowerów. Niektóre rozwiązania charakteryzują się tzw. błyskawicznym montażem. Uchwyty przeznaczone do mocowania na haku przystosowane są do przewożenia zwykle 2, 3 czy 4 rowerów. Dają się odchylać z zamontowanymi rowerami, co ułatwia dostęp do bagażnika auta.

Zobacz również: Co warto mieć w apteczce?

Bagażnik mocowany na zewnętrznym kole zapasowym z tyłu pojazdu umożliwia przewożenie przeważnie dwóch rowerów. Uchwyty takie z reguły mają możliwość regulacji zamocowania w zależności od umieszczenia koła. Przy wyborze bagażnika rowerowego należy upewnić się, czy przewożone rowery nie będą zasłaniać tablicy rejestracyjnej, czy tylnych świateł samochodu. Jest to niedopuszczalne. W dostępnych bagażnikach mocowanych na haku są dodatkowe tylne światła i miejsce na tablicę rejestracyjną.

Pakuj rozsądnie

Nawet jeśli przygotowane na urlop rzeczy bez trudu mieszczą się w bagażniku naszego auta, nie należy ich tam umieszczać w dowolny sposób. Najcięższe przedmioty ZAWSZE układamy na samym spodzie. W przypadku otwartej przestrzeni bagażowej trzeba zadbać o to, żeby podczas hamowania pakunki nie mogły przemieszczać się do przedziału pasażerskiego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA