| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Temperatura wewnątrz samochodu

Temperatura wewnątrz samochodu

Jednym z najrzadziej branych pod uwagę czynników, wpływających na bezpieczeństwo jazdy, jest temperatura wnętrza samochodu. Niewłaściwa przyczynia się prawdopodobnie do około 5% wszystkich wypadków.

Ciało ludzkie ma pewną graniczną temperaturę (tzw. fizjologiczną temperaturę skóry), powyżej której odczuwa ciepło, zaś poniżej – chłód. Ponieważ nie ma dwóch jednakowych organizmów, dla każdego człowieka ta temperatura jest nieco inna. Przyjmuje się, że dla wszystkich ludzi jest ona w przedziale pomiędzy 22 a 27 stopni Celsjusza. Taka temperatura powinna panować w naszych mieszkaniach, gdzie przebywamy zwykle w lekkim ubraniu. Zimą samochodem jeździmy zwykle w cieplejszej odzieży, więc nie ma żadnej uzasadnionej potrzeby ogrzewania jego wnętrza aż do tak wysokich temperatur. Wręcz przeciwnie.

Zobacz również: Jak ochronić wnętrze przed upałem?

Traktując wnętrze samochodu jako miejsce pracy, powinniśmy utrzymywać w nim optymalną temperaturę, która wynosi około 18 stopni. Wyższa temperatura może wywoływać uczucie senności, a nawet może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Wysoka temperatura u bardzo wielu ludzi wywołuje szybsze zmęczenie. U wszystkich – przyspiesza usuwanie wody z organizmu, co wiąże się z koniecznością stałego jej uzupełniania, a to owocuje częstszymi postojami. Z kolei zbyt niska temperatura powoduje, że uwaga kierowcy jest podzielona pomiędzy to, co dzieje się na drodze i to, w jaki sposób szybciej się rozgrzać.

Wysoka temperatura wnętrza samochodu niesie ze sobą także inne niebezpieczeństwo. Opuszczenie bardzo ciepłego pomieszczenia i wyjście na mróz może skończyć się przeziębieniem lub chorobą. Z kolei przebywanie przez kilka godzin w zbyt niskiej temperaturze grozi w najlepszym wypadku katarem. Ponieważ największym z zagrożeń, jakie niesie ze sobą niewłaściwy wybór temperatury w samochodzie, jest możliwość zaśnięcia za kierownica, należy po zauważeniu pierwszych objawów senności maksymalnie obniżyć ją, nawet do kilku stopni Celsjusza przez radykalne zmniejszenie ogrzewania lub nawet przez opuszczenie szyby w jednym z okien.

Zobacz również: Czy w każdym samochodzie można zamontować szyberdach?

Jak rozpoznać właściwą temperaturę w samochodzie, w którym nie ma termometru? Bez ryzyka można przyjąć, że jest to taka temperatura, w jakiej nie marzną ręce bez rękawiczek, trzymające kierownicę, a jednocześnie nie jest konieczne zdjęcie marynarki lub swetra. Zapewnia ona niezbędny komfort jazdy, nie powoduje szybszego męczenia się, a także zmniejsza ryzyko przeziębienia, gdy zajdzie potrzeba szybkiego opuszczenia ciepłego wnętrza pojazdu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK