| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Czy warto robić przegląd gaśnicy?

Czy warto robić przegląd gaśnicy?

Przegląd gaśnicy w autoryzowanym serwisie kosztuje od 5 do 15 zł. Nie jest to kwota wysoka, ale czy warto decydować się na niego?

Przepisy mówią, że kierowca zobowiązany jest posiadać gaśnicę w łatwo dostępnym miejscu. Inne przepisy wspominają, że gaśnica powinna być sprawna. Żadne nie mówią o przeglądzie, więc podczas kontroli policja ma podstawy prawnej, by kwestionować datę ważności gaśnicy.

Dlatego jeśli robimy przegląd gaśnicy, to dla własnego bezpieczeństwa. W nieużywanej gaśnicy proszek może się skawalić. Wtedy rozpoczęcie akcji gaśniczej opóźnia się, a w razie pożaru często liczy się każda sekunda.

Zobacz również: Jaki „zapas” wozić w bagażniku?

Oddając gaśnicę do przegląd, pilnujemy, by nie skończyło się na przyklejeniu naklejki przedłużającej ważność (wersja za 5 zł). Gaśnica powinna być rozkręcona, sprawdzona, a proszek zważony. Kosztuje to niewiele więcej pieniędzy i czasu (do 15 zł), ale w końcu robimy to dla siebie.
Jeśli nie wiemy, gdzie można skontrolować gaśnicę, można kupić nową. W supermarkecie zapłacimy od 20 do 25 zł.

Zobacz również: Jakie części i akcesoria warto mieć w trasie?

Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31.12.2002r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003r. Nr 32, poz. 262, par. 11 ust.1)
- ustawa Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997r. (Dz. U. z 2003r. Nr 58, poz. 515, art. 66 ust. 2 - tekst jednolity)
- rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 7.09.1999r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów przy tym stosowanych (Dz. U. z 1999r. Nr 81, poz. 917 (załącznika nr 1 do rozporządzenia, pkt 1.2)

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »