REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy i jak często wymieniać płyn hamulcowy?

Łukasz Kuźmiuk
Kiedy i jak często wymieniać płyn hamulcowy?/Fot. Fotolia
Kiedy i jak często wymieniać płyn hamulcowy?/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Płyn hamulcowy odgrywa bardzo ważną rolę w procesie hamowania. Płyn ten przenosi ciśnienia od pompy hamulcowej do cylinderka hamulcowego, dzięki czemu klocki lub szczęki hamulcowe mogą docisnąć się do tarczy lub bębna. Kiedy i jak często wymieniać płyn hamulcowy?

Dlaczego płyn hamulcowy się „gotuje”?

Zjawisko „gotowania się” płynu hamulcowego jest związane z wysokimi temperaturami powstającymi w trakcie hamowania, czyli przykładowo ściskania klocków hamulcowych na tarczach hamulcowych. W wyniku wzajemnego tarcia się powierzchni powstaje wysoka temperatura, która równocześnie zwiększa temperaturę płynu hamulcowego. W nagrzewającej się cieczy pojawiają się bąbelki pary, a płyn hamulcowy staje się ściśliwy, co prowadzi do spadku skuteczności hamowania. W pewnym momencie może dojść do tego, że pedał hamulca po prostu będzie wpadał w podłogę, a auto wcale nie będzie zwalniać.

REKLAMA

Do „gotowania się” płynu hamulcowego najczęściej dochodzi na torach wyścigowych, podczas dynamicznej jazdy po krętej drodze lub podczas zbyt częstego korzystania z pedału hamulca w trakcie zjeżdżania z góry (w górach powinno się w głównej mierze hamować silnikiem).

Co znaczy, że płyn hamulcowy jest higroskopijny?

Higroskopijność to wchłanianie wody przez niektóre substancje, a do takich należy właśnie płyn hamulcowy. Świeży płyn hamulcowy wrze dopiero w okolicach 250-300 lub więcej stopni Celsjusza, jednak wystarczy nawet kilkuprocentowa zawartość wody w płynie, by temperatura wrzenia płynu hamulcowego spadła nawet poniżej 100 stopni Celsjusza. Z tego powodu warto co jakiś czas sprawdzić stan płynu hamulcowego w układzie za pomocą specjalnego testera, który podpowie nam jaka jest zawartość wody w płynie hamulcowym.

Kiedy i jak często wymieniać płyn hamulcowy?

REKLAMA

Płyn hamulcowy powinniśmy wymieniać co dwa lata lub nie więcej niż 60 tys. km. Niestety wielu kierowców lekceważy stan płynu hamulcowego, przez co przypominają sobie o wymianie płynu dopiero wtedy, gdy dojdzie do „zagotowania się” cieczy w układzie hamulcowym. Warto również pamiętać, że świeży płyn ma lepsze właściwości antykorozyjne, dzięki czemu zapobiega m.in. zapieczeniu się i korozji cylinderków.

Jeśli sami nie potrafimy wymienić płynu hamulcowego w układzie hamulcowym lub nie mamy ku temu narzędzi, to lepiej zdać się na mechaników z warsztatu. Jeśli powietrze trafi do układu hamulcowego samodzielne odpowietrzenie przewodów może zająć sporo czasu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA