| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ elektryczny > Jak rozpoznać podrabianą żarówkę?

Jak rozpoznać podrabianą żarówkę?

Jak rozpoznać, czy zakupiona żarówka do reflektora jest oryginalna? To istotne, bo na rynku jest spora podaż produktów podrabianych.

Prawie każdy z kierowców, choć raz w swoim życiu zmierzył się z „wyzwaniem” zakupu żarówki samochodowej. Kupujemy i ufamy, że produkt zawsze spełni swoją rolę. Niestety coraz częściej możemy trafić na podróbki, ale jedynie 9% kierowców wie, w jaki sposób sprawdzić oryginalność źródeł światła, a tylko 6% faktycznie tę oryginalność sprawdza – takie wnioski przynosi najnowsze badanie wykonane na zlecenie OSRAM. 

Z badania przeprowadzonego w październiku tego roku przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy OSRAM, wynika, że większość kierowców z ufnością traktuje oferty rynkowe dotyczące żarówek i lamp samochodowych. Gdy kupujemy żarówki, 87% respondentów zakłada, że kupiło oryginalne produkty. Tymczasem warto wiedzieć, że niestety rozszerza się skala zjawiska obniżania jakości produktów, i podszywania się niektórych sprzedawców pod markowych producentów. Kiedy decydujemy się na kupno oświetlenia z nieznanego źródła, musimy robić to bardziej świadomie – ostrzega Magdalena Bogusz, marketing manager speciality lighting w OSRAM. Nie powinniśmy dać się skusić wyjątkowo niskim cenom i nierynkowym ofertom. A jeśli już z nich skorzystamy, to powinniśmy pamiętać o tym, by sprawdzić nasze zakupy. Jeśli tego nie zrobimy, może okazać się, że „oszczędność” będzie nas słono kosztować.

Zobacz też: Co oznaczają kontrolki w samochodzie?

Firma OSRAM przygotowała specjalne narzędzia, które pomogą zweryfikować oryginalność produktów. Proponujemy klientom dwa rozwiązania, które odnoszą się do lamp ksenonowych – produktów najczęściej podrabianych – informuje Magdalena Bogusz. Jednym z nich jest zaawansowany system kodowania produktów – należy jednak zaznaczyć, że dotyczy to jedynie najnowszych lamp, wyprodukowanych po 1 października 2015 roku. Dlatego, aby dać możliwość sprawdzenia lamp, które znalazły się na rynku wcześniej, stworzyliśmy serwis internetowy www.czyoryginal.pl, gdzie na podstawie zdjęć produktu, opakowania i dowodu zakupu, wykonanych np. smartfonem, można uzyskać informację od specjalisty z jakim produktem mamy do czynienia. Narzędzie jest bardzo proste w obsłudze. Jeśli mamy wątpliwości, czy na pewno kupiliśmy lampę ksenonową OSRAM, wystarczy wysłać wymaganą dokumentację poprzez formularz na stronie. Po analizie specjalistów, szybko otrzymamy wyniki ekspertyzy i informację, czy nasz produkt jest oryginalny. Lampy ksenonowe OSRAM wyprodukowane po 1 października 2015 r. posiadają dodatkowe zabezpieczenia. Na każdym opakowaniu znajduje się kod, a na lampie dane, które razem tworzą unikalny zestaw informacji, co pozwoli każdemu klientowi zweryfikować oryginalność produktu. Na stronie www.osram.com/trust można uzyskać informację zwrotną od razu po wprowadzeniu wymaganych informacji. Takie rozwiązania powinny odpowiedzieć na potrzeby klientów, bo z badania ARC wynika, że blisko 90% respondentów chciałoby mieć możliwość weryfikacji online oryginalności zakupionych lamp samochodowych. Jeśli okaże się, że kupiliśmy produkt nieoryginalny – w ciągu 14 dni możemy zwrócić go do sklepu i zażądać zwrotu pieniędzy – przypomina Magdalena Bogusz. Warto to zrobić, bo lampy złej jakości mogą zdecydowanie pogorszyć sprawność naszego oświetlenia, a przez to nasze i innych bezpieczeństwo zostanie zagrożone.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK