| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ elektryczny > Odblaski dla pieszych, a mandat

Odblaski dla pieszych, a mandat

Piesi poruszający się po poboczu drogi poza obszarem zabudowanym musi mieć na sobie elementy odblaskowe. Jednak to, jak sprawnie zadziałają odbłyśniki w dużej mierze zależy od reflektorów samochodowych. Z kolei, za brak odblasków można dostać mandat.

Mandat za brak odblasków

Niespełna miesiąc temu weszły w życie nowe przepisy, dotyczące poruszania się pieszych po zmroku poza terenem zabudowanym. Nakładają one na każdego pieszego, bez względu na wiek, obowiązek posiadania widocznych elementów odblaskowych. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym ma na celu ograniczenie liczby wypadków z udziałem pieszych. Za nieprzestrzeganie nowego przepisu może grozić mandat w wysokości nawet do 500 zł. Elementy odblaskowe nie poprawią jednak bezpieczeństwa, jeżeli kierowcy nie zadbają o działające i odpowiednio ustawione oświetlenie samochodu.

– Przepalone żarówki i złe ustawienie świateł to bardzo częste niedopatrzenia kierowców. Tymczasem każda żarówka, posiadająca znak homologacji „E” lub „e”, prawidłowo osadzona w reflektorze zaprojektowanym do jej typu i prawidłowo ustawionym będzie „współpracować” z elementami odblaskowymi, a więc i – pozytywnie wpływać na bezpieczeństwo na drodze. Czy jest to lampa halogenowa, np. typu H4 czy H7, czy też żarnik ksenonowy, zainstalowany prawidłowo, w odpowiednim reflektorze będzie spełniał swoją rolę – komentuje Bogumił Papierniok, ekspert motoryzacyjny sieci ProfiAuto.

Zobacz też: Jak rozpoznać podrabianą żarówkę ksenonową?

Żarówki bez homologacji są niebezpieczne

Bywa, że kierowcy chcą jak najniższym kosztem wyposażyć swoje auto w oświetlenie ksenonowe. W tym celu nierzadko instalują żarniki ksenonowe w zwykłych reflektorach na żarówki halogenowe. Jest to niedopuszczalna praktyka, której efektem jest zwykle – oprócz szybkiego zniszczenia reflektora, jego odbłyśnika, szyby, osadzenia żarnika i instalacji elektrycznej – oślepianie jadących z naprzeciwka strumieniem silnego, całkowicie przypadkowo skierowanego światła.
– Geometria reflektora i jego elementów jest dokładnie zestrojona z typem żarówki. Na etapie konstruowania wylicza się, jak żarnik ma być usytuowany w stosunku do ogniskowej odbłyśnika. Założenie w nim innego źródła światła powoduje, że parametry te ulegają złamaniu, a plama światła zostaje skierowana w niewłaściwym kierunku. Nie trzeba chyba dodawać, że tego typu zabiegi skutkują dramatycznym spadkiem bezpieczeństwa z powodu oślepiania innych kierujących, narażeniem się na mandat karny i odrzuceniem samochodu na najbliższym teście w Stacji Kontroli Pojazdów – wylicza Bogumił Papierniok.

Zobacz też: Technologia Carbon Boost w akumulatorach

Zastosowanie kompletnej lampy ksenonowej w samochodzie obwarowane jest przepisowymi warunkami posiadania systemu spryskiwania reflektora oraz systemu samopoziomowania reflektora względem jezdni, w zależności od obciążenia pojazdu. Obydwa systemy są możliwe do zainstalowania w prawie każdym pojeździe, jednak jest to zabieg dość drogi. Pójście na skróty, czyli wymiana tylko kompletnego reflektora z halogenowego na ksenonowy, powoduje w konsekwencji problemy z oświetlaniem jadących z naprzeciwka

Źródło: Materiały prasowe ProfiAuto

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK