REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wymienić żarówki i prawidłowo ustawić reflektory?

Wymiana żarówki może wymagać ustawienia na nowo świateł.
Wymiana żarówki może wymagać ustawienia na nowo świateł.
Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana żarówki z pozoru jest błahą czynnością. W trakcie pracy pojawiają się jednak wątpliwości - wymienić tylko jedną czy może parę żarówek? Czy trzeba za każdym razem ustawiać na nowo światła?

Większość polskich kierowców nie zna podstawowych zasad związanych z wymianą i użytkowaniem żarówek samochodowych. Tak wynika z badania „Co Polacy wiedzą na temat oświetlenia samochodowego zrealizowanego w tym roku w ramach kampanii „Więcej widzieć, bezpieczniej podróżować”. Organizatorem akcji jest Philips Lighting Poland we współpracy z Polskim Związkiem Motorowym oraz siecią warsztatów i sklepów motoryzacyjnych Norauto.

REKLAMA

Wymiana żarówek

Okazuje się, że tylko 18,7 proc. kierowców wymienia żarówki regularnie. Reszta, czyli aż 77,2 proc. czeka do momentu, w którym żarówki się przepalą. Jeśli dojdzie do tego po zmroku, w czasie opadów lub mgły, to widoczność na drodze ulegnie znacznemu pogorszeniu.

Zobacz też: Jak zamontować światła do jazdy dziennej?

Żarówki samochodowe powinny być profilaktycznie wymieniane przy każdym przeglądzie okresowym, aby zminimalizować ryzyko ich przepalenia się w trakcie jazdy – radzi Paweł Zaręba, Dyrektor Centrum Norauto w Markach. 

Z kolei na pytanie „Czy wymieniasz żarówki parami?” 47,6 proc. kierowców odpowiedziało: „Tak, zawsze wymieniam parami” i prawie tyle samo, bo 46,9 proc. odpowiedziało: „Nie, wymieniam tylko jedną, przepaloną żarówkę”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tymczasem jeśli przepaliła się jedna żarówka, to można spodziewać się, że drugą wkrótce spotka to samo. Poza tym, jeśli tylko jeden reflektor zostanie wyposażony w nową żarówkę, to droga przed samochodem będzie oświetlona nierównomiernie.

Zobacz też: Żarówki świecące niebieskim światłem

Ustawienie świateł po wymianie żarówki reflektora

REKLAMA

Co istotne, badanie wykazało również, że aż 67,2 proc. kierowców po wymianie żarówek nie sprawdza ustawienia świateł w stacji diagnostycznej. Tymczasem często podczas samodzielnego montażu żarówka może ulec przesunięciu. Zdarza się także, że jest montowana nieprawidłowo.

Źle ustawione światła nie świecą w optymalny dla nich sposób. Dlatego po każdej wymianie żarówek obowiązkowo należy udać się do stacji kontroli pojazdów w celu diagnostyki ich ustawienia – mówi Tarek Hamed specjalista Philips Lighting Poland ds. oświetlenia samochodowego.

Oślepianie - jak zapobiegać?

Nieprawidłowo ustawione światła to nie tylko niewłaściwe oświetlenie drogi i pogorszony komfort prowadzenia samochodu. To także ryzyko oślepiania innych użytkowników dróg, stwarzające zagrożenie w ruchu. Jak wynika z badania, aż 63 proc. kierowców przyznało, że jest często lub bardzo często oślepianych przez światła innych pojazdów.

Zobacz też: Montaż lamp ksenonowych - porady i wskazówki

– Nie należy lekceważyć problemu oślepiania na drodze – mówi Wiktoria Laskus, Specjalista ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w PZM. – Kierowca oślepiony przez nieprawidłowo ustawione światła samochodu nadjeżdżającego z naprzeciwka traci zdolność prawidłowego widzenia nawet na kilka sekund, co może skutkować wykonaniem nieadekwatnego do sytuacji na drodze manewru, a tym samym przyczynić się do wypadku. Należy pamiętać, że zdolność adaptacyjna oka ludzkiego pogarsza się z wiekiem, ale zależy także od ewentualnych wad wzroku, które występują niezależnie od wieku – dodaje.

Widoczność w okresie jesienno-zimowym

REKLAMA

Co ciekawe, tylko 14 proc. kierowców wymienia żarówki przed okresem jesienno-zimowym, na takie, które dają więcej światła. Reszta nie widzi takiej potrzeby. Tymczasem korzystanie z żarówek emitujących duży strumień świetlny w warunkach pogorszonej widoczności może uchronić przed wieloma niebezpiecznymi sytuacjami na drodze. 

Używanie żarówek o większej emisji światła wpływa na poprawę widoczności, szybsze zauważanie przeszkód znajdujących się na drodze i skrócenie drogi hamowania – mówi Tarek Hamed, ekspert ds. oświetlenia samochodowego Philips Automotive.

Bezpłatne diagnostyka oświetlenia

W czasie trwania kampanii „Więcej widzieć, bezpieczniej podróżować” Polski Związek Motorowy prowadzi na swoich stacjach bezpłatne ustawienie świateł. Z kolei Norauto oferuje darmową diagnostykę świateł oraz 20-procentowy rabat na zakup zestawów żarówek samochodowych Philips X-tremeVision+100%, BlueVision Ultra lub LongLife EcoVision. Akcja odbędzie się we wszystkich salonach Norauto w Polsce i potrwa do końca października. W ramach kampanii powstał także film edukacyjny dotyczący oświetlenia samochodowego, dostępny pod linkiem: http://www.youtube.com/watch?v=gsuI2oB2cqg&feature=youtu.be

Zobacz też: Lampy ksenonowe - korzyści ze stosowania

Źródło: materiały prasowe Philips

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    REKLAMA

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    Ten samochód jest wart 6,3 mln, ale... sztuk! On też był jednym z pionierów rynku SUV-ów

    Poprzednika zaprojektował sam Giorgetto Giugiaro. Twórcy Golfa II nie mieli zatem łatwego zadania. Historia pokazuje jednak, że wywiązali się z niego w stu procentach. Bo drugi etap ewolucji był ważnym elementem legendy kompaktowego Volkswagena.

    REKLAMA

    Nowe paliwo pojawi się w Polsce. Wielka zmiana na stacjach benzynowych od 1 maja

    Już 1 maja na polskich stacjach paliw pojawi się kolejna rewolucja. Z dystrybutorów zacznie płynąć nowe paliwo. Nowe, czyli tak właściwie to jakie? I czy ma to coś wspólnego np. z wycofywaniem się z E10? Sprawdźmy.

    Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

    To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

    REKLAMA