REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak używać świateł samochodowych? Ekspert ITS radzi

 Instytut Transportu Samochodowego
Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.
Jak prawidłowo używać świateł? fot. Mototarget
Jak prawidłowo używać świateł? fot. Mototarget

REKLAMA

REKLAMA

Stan oświetlenia pojazdów budzi wiele zastrzeżeń. W nocy dochodzi do kilkakrotnie większej liczby wypadków w przeliczeniu na jeden pojazd w ruchu niż za dnia, a wypadki te są znacznie poważniejsze w skutkach.

Większość współczesnych samochodów oferuje dobre oświetlenie za niewygórowaną cenę. Trzeba jednak o nie zadbać oraz dostosować technikę jazdy do możliwości świateł.

REKLAMA

Dla bezpieczeństwa ważny jest stan wszystkich trzech elementów oświetlenia: żarówek, lamp oraz ustawienia świateł.

Porady dla kierowców dotyczące używania świateł samochodowych

  1. Lampy powinny być sprawne i czyste.
  2. Wszystkie żarówki powinny się świecić. Warto je wymieniać parami. W samochodzie powinien być stale komplet żarówek zapasowych. Żarówki powinny być zgodne ze specyfikacją producenta samochodu i posiadać homologację. Użytkownik samochodu powinien potrafić wymienić żarówki za pomocą fabrycznego zestawu narzędzi samochodu, a informacja jak to zrobić powinna być zawarta w instrukcji obsługi pojazdu.
  3. Światła reflektorów powinny być prawidłowo ustawione - zawsze po wymianie żarówki – i sprawdzone raz w roku.
  4. Należy ustawiać korektor poziomowania odpowiednio do obciążenia pojazdu (nie dotyczy ksenonów).
  5. Zasięg widoczności w nocy może być znacznie ograniczony - nawet do 20m. Należy zawsze dostosować prędkość do swojego zasięgu widzenia. Nie należy sugerować się zachowaniem innych kierowców.
  6. Nie wolno instalować i włączać podczas jazdy żadnych dodatkowych świateł widocznych z zewnątrz pojazdu oprócz wyposażenia fabrycznym pojazdu. Wyjątek stanowią niektóre światła ściśle określone przepisami.
  7. Gdy widzisz wadę świateł innego pojazdu (oślepianie, spaloną żarówkę, zbyt słabe lub nieprawidłowe światła) zasygnalizuj to dwoma krótkimi mignięciami.

Ad1. Wszystkie lampy oczyszczamy zawsze, kiedy się zabrudzą. Jeśli szyba przednia samochodu poza obszarem oczyszczanym wycieraczkami jest brudna, to światła na pewno też. Najlepiej myć je czystą szmatką lub gąbką z dużą ilością wody lub odpowiedniego płynu, aby nie porysować kloszy. Jeśli lampy są zakurzone w środku, a można je rozkręcić to też należy je oczyścić. Jeśli oczyszczenie jest niemożliwe lampy należy wymienić.

Zobacz też: Jak ustawić światła drogowe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ad.2. Wszystkie żarówki powinny świecić, jeśli nie - trzeba je wymienić. Zwróćmy uwagę na każdą lampę, a także na podświetlenia wskaźników kontrolek itp. Jeżeli mamy lampy z diodami LED, uszkodzenie choćby jednej diody oznacza awarię i taką lampę należy wymienić. Żarówki warto wymieniać parami. Jeśli spaliła się jedna warto wymienić drugą, gdyż prawdopodobnie wkrótce też się przepali. Zwykła żarówka po długim okresie świecenia ciemnieje i świeci znacznie słabiej, więc światła mogą się różnić między sobą. Samodzielna wymiana żarówek powinna być możliwa dla użytkownika i opisana w instrukcji obsługi pojazdu. Warto zapoznać się wcześniej ze sposobem wymiany żarówek i przećwiczyć te czynności, a w razie trudności skonsultować się z serwisem.

Przy zakupie samochodu warto poprosić sprzedającego by pokazał nam sposób wymiany żarówek. Niektóre żarówki dostępne na rynku są niskiej jakości. Ksenony i tańsze LED-y z upływem czasu świecą coraz słabiej, ale się nie przepalają. Trzeba je sprawdzać i okresowo wymieniać. Weryfikacja jakości żarówek we własnym zakresie jest praktycznie niemożliwe. Pomocna może być potwierdzona informacja o producencie żarówki (nie dostawcy). Najwięcej problemów bywa z bardzo tanimi żarówkami i różnymi „wynalazkami” z egzotycznymi opisami na opakowaniu i mnóstwem zachęcających haseł. Zakładanie nielegalnych „zamienników” żarówek halogenowych np. ksenonowych nie poprawia widoczności na drodze. Efektem jest złudne poczucie kierowcy, że ma lepsze światła. Poza tym „zamienniki” znacznie silniej oślepiają innych kierowców. Montowanie ich w reflektorach to poważne zagrożenie bezpieczeństwa. Podobnie niewłaściwe jest stosowanie LED-owych „zamienników” żarówek. Natomiast homologowane lampy wyposażone fabrycznie w diody LED mogą być bezpiecznie użytkowane.

Zobacz też: Jak samodzielnie zdiagnozować zużyty reflektor? Poradnik

REKLAMA

Ad.3. Bardzo ważną sprawą jest ustawienie świateł. Należy to zrobić w warsztacie po każdej wymianie żarówki reflektora, po każdej naprawie mechanicznej mogącej mieć wpływ na ustawienie (zawieszenie, naprawy blacharskie po kolizjach) oraz okresowo sprawdzać. Jeżeli świateł nie można prawidłowo ustawić, bo uszkodzone są pokrętła regulacyjne, to należy je naprawić lub wymienić.

Ad.4. Ważne jest poprawne używanie tzw. korektora ustawienia. Warto sprawdzić w instrukcji obsługi samochodu lub spytać w serwisie jak należy ustawiać korektor w zależności od tego ile osób siedzi na siedzeniach z tyłu lub z przodu oraz od ilości bagażu. Problem ten nie dotyczy samochodów fabrycznie wyposażonych w „ksenony”, które mają automatyczne urządzenie poziomujące oraz pojazdów z automatycznym zawieszeniem.. Przy okazji ustawiania świateł poprośmy diagnostę, aby sprawdził czy korektor w ogóle działa i czy działa prawidłowo.

Zobacz też: Czy warto oceniać stan żarówki „na oko”? Porada

Ad.5. Nawet przy prawidłowo ustawionych światłach zasięg widoczności w światłach mijania jest ograniczony. Bezpieczna prędkość, może wówczas wynosić zaledwie 30-40 km/h. Może być większa, ale nie jest gwarantowana. Dlatego w nocy, używając świateł mijania, można wyprzedzać tylko wtedy, gdy widzimy wystarczająco daleko. Jadąc za innym pojazdem nieznacznie wolniej stracimy niewiele czasu, ale nie narazimy siebie i innych na ryzyko poważnego wypadku. Nie można sugerować się zachowaniem innych kierowców. Mogą mieć lepsze światła, lepszy wzrok albo mogą nie mieć wyobraźni.

Ad.6. Zestaw świateł samochodów i ich barw jest ściśle określony przepisami. Niektóre światła mogą być instalowane dodatkowo, ale muszą mięć homologację (np. światła do jazdy dziennej, światła przeciwmgłowe przednie, dodatkowe odblaski). Działanie dodatkowych świateł trzeba zweryfikować w stacji kontroli pojazdów.

Zobacz też: Jakie są plusy i minusy reflektorów ksenonowych?

Ad.7. Pomagajmy sobie wzajemnie! Jeżeli widzimy pojazd z problemem świateł sygnalizujmy to dwukrotnie krótko migając światłami. Reagujmy także, gdy inni nam sygnalizują problem. Bądźmy życzliwi dla innych kierowców w każdych okolicznościach!

Autor: dr inż. Tomasz Targosiński

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Za 175 niezapłaconych mandatów skonfiskowali mu SUV-a. Choć dalej nim jeździ...

    60-latek z Florencji idzie na rekord. W ostatnich latach dostał 175 mandatów. Opiewają one na kwotę ponad 30 tys. euro. Żadnej z grzywien jednak nie opłacił. Dlatego skonfiskowali mu SUV-a.

    Rowerzyści boją się jeździć po ulicy. Powód? Tym są zachowania kierowców

    Rowerzyści boją się jeździć po ulicy. Czasami jednak nie mają innego wyjścia... Dobra informacja mimo wszystko jest taka, że jazda rowerem w Polsce staje się coraz bezpieczniejsza. Tak przynajmniej twierdzą statystyki.

    Dziś jest statystycznie najbardziej "wypadkowy" dzień tygodnia. To w piątki na drogach ginie nawet 270 osób

    Piątek, piąteczek, piątunio? Ukochany dzień Polaków niestety bezpieczny nie jest. W 2023 r. w każdy piątek miało miejsce średnio 3555 wypadków. W zdarzeniach tych ginęło średnio 268 osób, a 4091 odnosiło obrażenia. Czemu tak się dzieje?

    Mandaty dla kierowców po nowemu. Pojawi się możliwość wznowienia postępowania. Dziś to niemożliwe

    Dziś mandatu karnego praktycznie nie da się uchylić. Po podpisaniu staje się ostateczny. Od lat mówiono o tym, że sytuacja odbiera kierowcom prawo do obrony. MS wreszcie wysłuchało apeli i zapowiada zmiany. Pojawi się możliwość wznawiania postępowania mandatowego.

    REKLAMA

    Ten Opel spala tylko 5 litrów benzyny na 100 km. Ruszają zamówienia na hybrydową Astrę. Ile kosztuje?

    Opel Astra L wykonuje kolejny krok w stronę eko-mobilności. Właśnie stała się hybrydą, a właściwie to lekką hybrydą. Oferuje 136 koni mocy i spalanie wynoszące tylko 5 litrów. Ile kosztuje Astra Hybrid w Polsce?

    Nie tylko na pasach. Tu pieszy ma pierwszeństwo... wszędzie. Niebieski znak zmienia wszystko. Lepiej go poznaj

    Niebieski znak informuje kierowcę o tym, że wjechał właśnie do strefy zamieszkania. A tu reguła jest jedna. To królestwo pieszego. To on ma pierwszeństwo. Choć szczególne zasady ruchu nie ograniczają się tylko do tego wymogu.

    "Rzucimy jeszcze okiem na oponki" Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł

    Policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić nie tylko dokumenty pojazdu. Równie dobrze może przyjrzeć się oponom. Co to jednak oznacza w praktyce? To ważne pytanie w momencie, w którym rozpoczyna się sezon wymiany opon na letnie.

    Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?

    Koła się kręcą, a więc rower jest sprawny? No właśnie nie. Cykliści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przy czym kluczowy jest jeden element. Wyładowana bateria może bowiem kosztować kierującego nawet 3000 zł.

    REKLAMA

    Tracą prawo jazdy za prędkość w mieście, ale nie mają go jak odzyskać przez długie miesiące. Paradoks po wyroku TK

    Kierowca za przekroczenie prędkości w mieście o więcej niż 50 km/h stracił prawo jazdy. Teoretycznie, bo decyzji nie potwierdził starosta. W takim przypadku kierujący trafia w próżnię. Bo prawa jazdy nie ma i nie wiadomo, kto miałby mu oddać dokument. W efekcie zakaz obowiązuje dużo dłużej, niż zakładane w prawie 3 miesiące.

    Oto cennik nowej Dacii Duster III. Za auto trzeba zapłacić co najmniej 79 900 zł. Sprzedaż właśnie ruszyła

    Trzecia generacja Dacii Duster oficjalnie wchodzi do polskiej sieci sprzedaży. Marka wskazała cennik dla roku 2024. Za rumuńskiego SUV-a trzeba zapłacić minimum 79 900 zł. Od tej wartości zestawienie jednak dopiero startuje.

    REKLAMA