| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ elektryczny > Dlaczego akumulator jest niedoładowywany?

Dlaczego akumulator jest niedoładowywany?

Nienaładowany lub w znacznym stopniu rozładowany akumulator jest zmorą kierowców. Najdotkliwiej jest to odczuwane zimą, kiedy mrozy znacznie ograniczają jego pojemność i wydajność prądową.

Jest wiele przyczyn niepełnego ładowania akumulatora. Najpoważniejszą jest awaria źródła prądu, czyli prądnicy lub alternatora. Są także inne, z których kierowcy najczęściej nie zdają sobie sprawy. Jedną z nich jest ślizgający się pasek, napędzający alternator. Bardzo duży pobór prądu przez akumulator, jaki ma miejsce tuż po uruchomieniu silnika podczas mrozów powoduje, że wirnik (twornik) alternatora wymaga znacznie więcej energii do obracania się, niż w normalnych warunkach. 

Zobacz również: Jak naprawiać połączenia elektryczne?

Występuje wtedy tendencja do ślizgania się paska, a objawia się to charakterystycznym gwizdem, słyszanym z komory silnika, który nasila się wraz ze wzrostem prędkości obrotowej silnika, by w pewnym momencie ucichnąć. Po usłyszeniu takiego gwizdu należy jak najszybciej wyregulować naciąg paska lub wymienić zużyty na nowy. W przeciwnym wypadku może zabraknąć w akumulatorze energii na poranny rozruch silnika.

Inna przyczyną, dość trudno wykrywalną, jest zły styk pomiędzy klemą a biegunem akumulatora. Interesujące, że często nie przeszkadza on w rozruchu zimnego silnika, natomiast bardzo utrudnia ładowanie akumulatora. Zjawisko takie jest trudne do wykrycia, a jego przyczyną jest bardzo często pęknięcie jednej z klem. 

Zobacz również: Jak „pożyczać” prąd?

Ponieważ występuje ono niemal wyłącznie w przypadku klem ołowianych, warto zastąpić je jak najszybciej mosiężnymi. Przed przyłączeniem ich do akumulatora należy dokładnie oczyścić jego bieguny (do połysku) drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie umyć je benzyną ekstrakcyjną, acetonem lub denaturatem i pokryć warstwą płynu, poprawiającego kontakt elektryczny.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK