| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ elektryczny > Jak używać prostownika?

Jak używać prostownika?

Każdy kierowca samochodu musi liczyć się z tym, że akumulator jego pojazdu może się rozładować i trzeba będzie go naładować z użyciem prostownika. Podpowiadamy, jak właściwie używać prostownika.

Prostownik

Przede wszystkim musimy wybrać taki prostownik, którym można ładować nasz akumulator. Nie może on podawać wyższego napięcia, niż 12V. Ładując akumulator większym napięciem możemy go uszkodzić i konieczna będzie wymiana.

Zobacz również: Jak naprawiać połączenia elektryczne?

49,90 złJazda z Hołkiem

Przygotowanie prostownika

Zanim podłączymy prostownik, musimy wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne w samochodzie. Przede wszystkim wyłączony musi być silnik, a także takie urządzenia jak radio czy inne, podłączone do gniazdka zapalniki sprzęty (CB radio, urządzenie GPS).

Zobacz też: Czym różni się silnik benzynowy od wysokoprężnego?

Podłączenie prostownika

Przy podłączaniu musimy koniecznie zwrócić uwagę na bieguny i kolory kabli prostownika. Czerwony kabel, czyli dodatni musimy podłączyć do bieguna dodatniego akumulatora, a czarny do ujemnego. Pomyłka w tym wypadku poskutkuje uszkodzeniem bezpiecznika głównego instalacji elektrycznej samochodu i żadne urządzenie elektryczne nie będzie działać, do tego wymiana bezpiecznika może być problematyczna, ponieważ nie kupimy go na pierwszej stacji benzynowej i będziemy musieli udać się do sklepu z częściami samochodowymi. Taki bezpiecznik może również być drogi. Jeśli zaś usuniemy akumulator z samochodu i ładujemy go w domu, również musimy uważać na bieguny, ponieważ przy odwrotnym podłączeniu bateria może eksplodować.

Najpierw podłączamy akumulator do prostownika, potem prostownik do kontaktu, nigdy odwrotnie.

Zobacz również: Jak dbać o akumulator w samochodzie?

Ładowanie akumulatora za pomocą prostownika

Większość prostowników wyposażona jest we wskaźnik, który ukazuje stopień naładowania akumulatora. Jeśli zaś takiego wskaźnika nie ma, pozostawienie podłączonego akumulatora na dłużej niż 10 godzin może być niebezpieczne, więc pamiętajmy o tym, aby go w porę odłączyć.

avatar

2013-04-28 15:24 Zgłoś

przelalem akumulator prawie pod korek;jakies sk8utki,czy niekoniecznie?

avatar

2013-04-27 14:27 Zgłoś

przelalem akumulator prawie pod korek;jakies sk8utki,czy niekoniecznie?

avatar

2013-04-27 14:05 Zgłoś

nie komentuje, lecz mam problem.Pierwszy raz laduje aku,jak sie rozpedzilem to uzupelnilem wode prawie pod korek i co ztym zrobic,jakies skutki ,czy nie koniecznie ,czy to wyparuje?

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP30
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Aleksandra Wądrzyk

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie kadr i płac

Zostań ekspertem Infor.pl »