REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustawić światła przeciwmgielne przednie? Krok po kroku

Jakubowski Ryszard
Ustawienie reflektorów głównych lepiej powierzyć fachowcom fot. Mercedes
Ustawienie reflektorów głównych lepiej powierzyć fachowcom fot. Mercedes

REKLAMA

REKLAMA

Każdy bez wyjątku reflektor, nawet wyprodukowany przez najbardziej renomowaną firmę, traci ogromną większość swoich walorów, gdy jest wadliwie ustawiony.

Ustawienie reflektorów głównych, wbudowanych w karoserię, lepiej powierzyć fachowcom, ponieważ nie jest ono proste, a na dodatek wymaga specjalistycznego oprzyrządowania. Można za to ustawić samodzielne reflektory dodatkowe. Szczególnie ważne jest prawidłowe ustawienie reflektorów przeciwmgielnych.

REKLAMA

Zobacz też: Jak samodzielnie przeprowadzić wiosenny przegląd oświetlenia? Poradnik.

Ustawienie wszystkich reflektorów należy sprawdzać i ewentualnie korygować, co najmniej raz na pół roku lub po przejechaniu 20 000 km.

Zobacz również: Jaki płyn chłodniczy wybrać do wymiany?

Do wykonania tej prostej czynności będzie konieczny biały ekran (może być jasna ściana budynku lub mur ogrodzeniowy), z co najmniej 15 metrami wolnej przestrzeni przed nim, o poziomej nawierzchni. Oczywiście proces ten można wykonać dopiero po zmroku, najlepiej w miejscu nieoświetlonym. Pierwszą czynnością jest zmierzenie wysokości środków reflektorów przeciwmgielnych nad powierzchnią drogi. Należy następnie zaznaczyć tę wysokość na ekranie i odmierzyć od niej 8 cm ku dołowi. Teraz trzeba na tej wysokości na całej szerokości ekranu wyznaczyć poziomą linię, np. przez naklejenie wąskiego paska czarnej taśmy samoprzylepnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Czy należy martwić się zaparowanymi reflektorami? Porada

Po wykonaniu tych czynności należy ustawić samochód tak, aby szkła jego reflektorów przeciwmgielnych znalazły się w odległości dokładnie 10 metrów od ekranu, a jego oś podłużna była prostopadłą do ekranu. Można to sprawdzić, mierząc odległość od ekranu np. do środka piast przednich kół. Musi być ona jednakowa z dokładnością do 1 centymetra. Dokładnie na przedłużeniu tej osi zaznaczamy na ekranie linię pionową o długości około 50 cm. Tak, aby z poprzednią linią utworzyła krzyż.

Zobacz również: Jak wymienić chłodnicę?

REKLAMA

Gdy samochód jest poprawnie ustawiony, włączamy same reflektory przeciwmgielne. Zasłaniając jeden z nich ustawiamy drugi tak, aby plama świetlna oświetlała ekran symetrycznie po obu stronach wyznaczonej wcześniej linii poziomej i symetrycznie po obu stronach linii pionowej. Po ustawieniu jednego reflektora zasłaniamy go i ustawiamy analogicznie drugi reflektor.

Gdy dodatkowe reflektory przeciwmgielne znajdują się bardzo nisko nad jezdnią i na ekranie nie jest możliwe zaobserwowanie symetrycznego położenia plamy świetlnej po obu stronach linii poziomej, należy reflektory ustawić tak, aby punkt, w którym zaczyna się strefa dobrze oświetlonej nawierzchni drogi znajdował się mniej więcej 5 metrów przed samochodem. Należy pamiętać o zachowaniu symetrii względem linii pionowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA