| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ elektryczny > Jak ustawić światła przeciwmgielne przednie? Krok po kroku

Jak ustawić światła przeciwmgielne przednie? Krok po kroku

Każdy bez wyjątku reflektor, nawet wyprodukowany przez najbardziej renomowaną firmę, traci ogromną większość swoich walorów, gdy jest wadliwie ustawiony.

Ustawienie reflektorów głównych, wbudowanych w karoserię, lepiej powierzyć fachowcom, ponieważ nie jest ono proste, a na dodatek wymaga specjalistycznego oprzyrządowania. Można za to ustawić samodzielne reflektory dodatkowe. Szczególnie ważne jest prawidłowe ustawienie reflektorów przeciwmgielnych.

Zobacz też: Jak samodzielnie przeprowadzić wiosenny przegląd oświetlenia? Poradnik.

Ustawienie wszystkich reflektorów należy sprawdzać i ewentualnie korygować, co najmniej raz na pół roku lub po przejechaniu 20 000 km.

Zobacz również: Jaki płyn chłodniczy wybrać do wymiany?

Do wykonania tej prostej czynności będzie konieczny biały ekran (może być jasna ściana budynku lub mur ogrodzeniowy), z co najmniej 15 metrami wolnej przestrzeni przed nim, o poziomej nawierzchni. Oczywiście proces ten można wykonać dopiero po zmroku, najlepiej w miejscu nieoświetlonym. Pierwszą czynnością jest zmierzenie wysokości środków reflektorów przeciwmgielnych nad powierzchnią drogi. Należy następnie zaznaczyć tę wysokość na ekranie i odmierzyć od niej 8 cm ku dołowi. Teraz trzeba na tej wysokości na całej szerokości ekranu wyznaczyć poziomą linię, np. przez naklejenie wąskiego paska czarnej taśmy samoprzylepnej.

Zobacz też: Czy należy martwić się zaparowanymi reflektorami? Porada

Po wykonaniu tych czynności należy ustawić samochód tak, aby szkła jego reflektorów przeciwmgielnych znalazły się w odległości dokładnie 10 metrów od ekranu, a jego oś podłużna była prostopadłą do ekranu. Można to sprawdzić, mierząc odległość od ekranu np. do środka piast przednich kół. Musi być ona jednakowa z dokładnością do 1 centymetra. Dokładnie na przedłużeniu tej osi zaznaczamy na ekranie linię pionową o długości około 50 cm. Tak, aby z poprzednią linią utworzyła krzyż.

Zobacz również: Jak wymienić chłodnicę?

Gdy samochód jest poprawnie ustawiony, włączamy same reflektory przeciwmgielne. Zasłaniając jeden z nich ustawiamy drugi tak, aby plama świetlna oświetlała ekran symetrycznie po obu stronach wyznaczonej wcześniej linii poziomej i symetrycznie po obu stronach linii pionowej. Po ustawieniu jednego reflektora zasłaniamy go i ustawiamy analogicznie drugi reflektor.

Gdy dodatkowe reflektory przeciwmgielne znajdują się bardzo nisko nad jezdnią i na ekranie nie jest możliwe zaobserwowanie symetrycznego położenia plamy świetlnej po obu stronach linii poziomej, należy reflektory ustawić tak, aby punkt, w którym zaczyna się strefa dobrze oświetlonej nawierzchni drogi znajdował się mniej więcej 5 metrów przed samochodem. Należy pamiętać o zachowaniu symetrii względem linii pionowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK