| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ elektryczny > Jak sprawdzić stan kontrolek deski rozdzielczej?

Jak sprawdzić stan kontrolek deski rozdzielczej?

Kontrolki są bardzo ważnym elementem, informują nas o usterce samochodu. Nic jednak nie poinformuje nas o tym, że to właśnie one nie działają, dlatego podpowiadamy, jak sprawdzić ich stan.

Sprawdzenie stanu kontrolek jest niezwykle proste. Zazwyczaj nie zwracamy na nie uwagi, gdyż zaraz po zatrzaśnięciu drzwi przekręcamy w stacyjce kluczyk do oporu, uruchamiamy silnik, włączamy światła mijania i jest to jedyna kontrolka, którą możemy zaobserwować. Aby sprawdzić kontrolki, powstrzymajmy się chwilę przed uruchomieniem silnika. 

Zobacz również: Jak poprawnie mocować koła?

Przyjrzyjmy się desce rozdzielczej, gdyż powinny być na niej widoczne miejsca, w których powinny świecić się kontrolki w przypadku usterki. Następnie przekręćmy kluczyk, ale nie do oporu, a jedynie na tyle, żeby włączyć zapłon. Nie powinniśmy odpalać silnika. Wszystkie kontrolki powinny się zaświecić i zgasnąć po około 5 sekundach. Jeśli któraś się nie zapali oznacza to, że jest uszkodzona. Jeśli z kolei po włączeniu silnika któraś z nich wciąż się świeci, najpewniej oznacza to usterkę. Zazwyczaj kontrolki sygnalizują takie awarie, z którymi nie powinniśmy jeździć, więc bądźmy ostrożni.

Zobacz również: Jak sprawdzić termostat układu chłodzenia?

Jeśli kontrolki w naszym samochodzie nie działają poprawnie, możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że  mamy usterkę czy choćby niedomknięte drzwi. Warto, więc raz na jakiś czas sprawdzić je.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Chybicki

Partner Zarządzający Grow One, Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu. Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Developmental Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Aktywista społeczny, członek dwóch stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii. Autor książek: "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" i "Jak przeganiać chmury, które zasłaniają niebo. Uważna fotografia."

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK