| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ elektryczny > Jak „pożyczać” prąd?

Jak „pożyczać” prąd?

Bardzo często zimą zdarza się, że mamy problem z uruchomieniem silnika i rozładuje nam się akumulator. Zapalenie silnika bez prądu nie jest możliwe, chyba, że dostarczymy go z zewnątrz. Radzimy jak korzystać z zewnętrznego źródła prądu i jak bezpiecznie uruchomić auto z drugiego akumulatora.

„Pożyczanie” prądu, czyli uruchomienie auta z drugiego akumulatora można przeprowadzić na dwa sposoby:

1. Naładować akumulator z prostownika;
2. Skorzystać z uprzejmości innego kierowcy i wykorzystać akumulator zamontowany w jego samochodzie.

Pierwsze rozwiązanie nie zawsze jest wykonalne. Drugie – prawie zawsze. Polega ono na tym, aby akumulator z cudzego samochodu podłączyć RÓWNOLEGLE do własnego i tak potężną baterią zmusić silnik do pracy. W tym celu trzeba zastosować dwa przewody o różnych kolorach i odpowiednim przekroju, zakończone z obu stron potężnymi krokodylkami, a raczej – szczypcami, które zakłada się na klemy akumulatorów.

PLUS własnego akumulatora należy bezwarunkowo połączyć z plusem akumulatora w cudzym samochodzie, MINUS z MINUSEM. Błąd kończy się zniszczeniem obu akumulatorów, jeżeli wcześniej nie stopi się któryś z przewodów. Nie wolno łączyć szeregowo akumulatorów. Grozi to spaleniem wszystkich odbiorników prądu w samochodzie.

Zobacz również: Jak oszczędzać prąd w samochodzie?

Jak grube powinny być przewody, łączące akumulatory? Ich przekrój nie może być mniejszy, niż 16 milimetrów kwadratowych. Powinny to być przewody wykonane fabrycznie. Połączenie ich ze szczypcami jest bardzo ważne, nie każdy potrafi je wykonać poprawnie i odpowiednio starannie.

Do „pożyczania prądu” nie nadają się „przewody rozruchowe” kupowane w hipermarketach. W większości przypadków zastosowany w nich przewód ma przekrój rzędu kilku milimetrów kwadratowych, co przy tym zastosowaniu może prowadzić do jego rozgrzania się i zapalenia. Prąd, jaki przez niego płynie, może mieć nawet 100 –150 amperów.

Zobacz również: Gdy auto nie chce odpalić?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Bator

Adwokat, publicysta i szkoleniowiec; absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Prawa Własności Intelektualnej UW. Był przedstawicielem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prawnikiem w renomowanych warszawskich kancelariach oraz w Biurze Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Pracował dla instytucji publicznych m.in. Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Teatru Polskiego w Warszawie czy Urzędu m.st. Warszawy. W obszarze jego szczególnych zainteresowań znajduje się prawo nieruchomości i doradztwo w procesie inwestorskim. Ponadto w obszarze jego zainteresowań jest prawo autorskie a także prawo mediów i reklamy, postępowanie administracyjne i dostęp do informacji publicznej, zarządzanie w sektorze publicznym i organizacjach pozarządowych. W bieżącej działalności adwokackiej w szerokim zakresie zajmuje się prawem i procedurą cywilną (w tym prawem spadkowym), prowadzeniem sporów sądowych a także doradza małym i średnim przedsiębiorcom. Współpracował z Dziennikiem Polska Europa Świat, portalem dziennik.pl, Dziennikiem Finansowym The Wall Street Journal, TVP 1, TVN Warszawa. W latach 2013-2016 autor i prowadzący poradnikową audycję prawną w Programie 1 Polskiego Radia. Stały komentator Dziennika Gazety Prawnej. Wykładowca Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji z siedzibą w Warszawie, Londynie i Brukseli. Członek Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony Własności Intelektualnej (AIPPI).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK