REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady działania i używania klimatyzacji samochodowej

Zasady działania i używania klimatyzacji samochodowej. Fot. Fotolia
Zasady działania i używania klimatyzacji samochodowej. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Klimatyzacja samochodowa znacznie podnosi komfort i bezpieczeństwo jazdy w ciepłe, słoneczne dni. Jak działa i jak należy z niej korzystać, by nie odbiło się to negatywnie na zdrowiu.

Prawidłowo użytkowana klimatyzacja samochodowa poprawia nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo jazdy. Jak wykazały badania duńskich naukowców, kierowca w temperaturze wewnątrz samochodu wynoszącej 21 stopni Celsjusza, ma o 22 proc. szybszy czas reakcji na drodze, niż w przypadku, gdy temperatura wynosi 27 stopni Celsjusza*. Dzięki chłodniejszemu powietrzu kierowcy są także bardziej skoncentrowani i mniej zmęczeni. Przed wakacyjnymi wyjazdami należy zatem poświęcić klimatyzacji należytą uwagę.

REKLAMA

Zobacz też: Ile kosztuje kompleksowy przegląd klimatyzacji w aucie?

Zasady działania klimatyzacji samochodowej

Układ klimatyzacji działa na analogicznych zasadach jak…lodówka. Składa się on z takich elementów jak sprężarka, parownik oraz skraplacz. Po włączeniu klimatyzacji czynnik chłodzący, krążący w zamkniętym obiegu, jest pompowany do sprężarki. Zwiększa ona ciśnienie czynnika, co doprowadza także do wzrostu jego temperatury. Następnie czynnik jest transportowany do zasobnika. W tym procesie dochodzi zarówno to jego oczyszczenia, jak i odwilgocenia. Potem dociera on do skraplacza, w którym następuje zmiana stanu jego skupienia z gazowego w ciekły. Proces kończy się w parowniku, gdzie ma miejsce rozprężanie, skutkujące gwałtownym obniżeniem temperatury. Pozwala to chłodnemu powietrzu dotrzeć do wnętrza samochodu. Zimne powietrze przechodzi oczywiście przez specjalne filtry, których celem jest oczyszczenie go z drobnoustrojów.

Zobacz też: Używanie klimatyzacji w samochodzie - jak uniknąć problemów ze zdrowiem?

Jak zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu samochodu i co zrobić przed wejściem do niego?

Aby nie dopuścić do przegrzania się wnętrza samochodu warto przy parkowaniu wybierać miejsca w których, w godzinach południowych, znajduje się cień. Kierowca może także zaopatrzyć się w specjalną matę odbijającą ciepło. Umieszczenie jej na szybie nie pozwoli promieniom słonecznym na dostanie się do wnętrza pojazdu. Co ciekawe, na fakt absorpcji promieni słonecznych ma wpływ także…kolor samochodu. Im ciemniejsza barwa pojazdu, tym szybciej nagrzewa się jego wnętrze. Temperatura we wnętrzu samochodu, który jest wystawiony na ekspozycję promieni słonecznych, może dochodzić nawet do 60 stopni Celsjusza. Kierowcom, którzy pozostawili swój samochód w upalny dzień na słońcu, zaleca się więc najpierw przewietrzenie pojazdu, a dopiero później włączenie klimatyzacji i stopniowe zmniejszanie temperatury. Dzięki temu nie narażają się oni na szok termiczny, który mogłyby mieć miejsce w razie zbyt nagłej zmiany temperatur.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiednie użytkowanie klimatyzacji

Zbyt duże różnice pomiędzy temperaturą wewnątrz pojazdu, a tą panującą na zewnątrz mogą prowadzić do niepotrzebnych chorób czy infekcji. Najbardziej odpowiednia temperatura dla kierowcy mieści się
w zakresie 20-24 stopni Celsjusza. Kierujący powinni także zadbać o to, aby sukcesywnie zwiększać temperaturę przy dojeżdżaniu do celu podróży, by nie przysporzyć organizmowi niepotrzebnego szoku termicznego. Ważne jest również odpowiednie ustawienie zarówno kierunku, jak i siły nawiewów. By nie dopuścić do zapaleń mięśni i stawów, a nawet paraliżu, nie wolno kierować strumienia zimnego powietrza bezpośrednio na części ciała. Należy je ustawić tak, aby chłodniejsze powietrze miało ujście na szyby oraz podsufitkę pojazdu.

Zobacz też: Dlaczego warto używać klimatyzacji zimą?

Klimatyzację samochodową należy regularnie serwisować

Oznakami niesprawnie działającej klimatyzacji jest np. jej słaba wydajność, parowanie szyb, zwiększenie poziomu hałasu płynącego z nadmuchów, nadmierne zużycie paliwa czy nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z nawiewów po jej załączeniu. To bardzo wyraźne sygnały, które nie powinny być zlekceważone, bo mogą mieć znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa kierowcy. Jeśli się pojawią, należy odwiedzić serwis, w którym dokonany zostanie przegląd klimatyzacji. Podczas niego specjalista powinien skontrolować ilość czynnika chłodzącego w klimatyzacji, wyczyścić kanały dostarczające powietrze do wnętrza pojazdu, oczyścić wloty powietrza, a także wymienić filtr kabinowy oraz napełnić układ klimatyzacji nowym płynem chłodzącym. Dodatkowo warto, aby użył on produktów przeciwbakteryjnych oraz takich, które zwalczają nieprzyjemne zapachy.

Zobacz też: Po czym poznać, że klimatyzację trzeba wyczyścić?

Dlaczego trzeba dokonywać regularnych przeglądów klimatyzacji?

REKLAMA

Kierowcy powinni wiedzieć, że układ klimatyzacji traci nawet do 75 proc. wydajności chłodzenia w momencie, gdy krąży w nim połowa ilości czynnika chłodniczego, który jest zalecany przez producenta. Tymczasem statystycznie w ciągu roku z takiego układu ubywa od 10 do 15 proc. czynnika chłodzącego. W ciągu trzech lat ubytek ten może być już zatem na tyle duży, że klimatyzacja przestanie pracować efektywnie. Czynnik chłodzący jest także nośnikiem oleju, który smaruje sprężarkę, a bez tego kompresor nie jest odpowiednio smarowany. Może to doprowadzić nawet do zatarcia się sprężarki, co oznacza dodatkowe, bardzo wysokie koszty dla kierowcy.

– Poprawnie działająca klimatyzacja pozwala na utrzymanie zarówno odpowiedniej temperatury we wnętrzu pojazdu, jak i należytej jakości powietrza. Regularnie przeprowadzane przeglądy i serwisy tego systemu nie pozwalają bowiem na rozwój pleśni, grzybów, roztoczy, bakterii oraz wirusów, które mają bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie każdego człowieka, szczególnie dzieci i alergików. Warto, aby kierowcy udali się do serwisu przed wakacyjnymi wypadami i nie narażali na niebezpieczeństwo i niekomfortową jazdę zarówno siebie, jak i współtowarzyszy podróży – komentuje Michał Tochowicz, ekspert motoryzacyjny sieci ProfiAuto.

*Badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia Pracy w Danii

Źródło: Materiały prasowe ProfiAuto

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA