REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapchana nagrzewnica? Objawy, na które zwrócisz uwagę to...

Zapchana nagrzewnica? Objawy, na które zwrócisz uwagę to...
Zapchana nagrzewnica? Objawy, na które zwrócisz uwagę to...
Kuba Brzeziński

REKLAMA

REKLAMA

Zapchana nagrzewnica? Objawy to nie tylko brak ciepłego powietrza w samochodzie. Czasami skutki zapchanej nagrzewnicy są dużo poważniejsze.

Nagrzewnica w samochodzie: za co odpowiada?

Nagrzewnica w samochodzie - zwana również małą chłodnicą czy chłodniczką - jest nie tylko kolejnym wymiennikiem ciepła, ale przede wszystkim pełni niezwykle ważną rolę. Umieszcza się ją w ramach małego obiegu układu chłodzenia - działa dopóki płyn nie nagrzeje się i nie musi być chłodzony w chłodnicy. Do nagrzewnicy trafia zatem płyn odbierający ciepło z silnika i za jej sprawą zimą istnieje możliwość nagrzewania kabiny pasażerskiej.

REKLAMA

REKLAMA

Nagrzewnica w samochodzie musi odebrać ciepło z silnika. Gdy zatem silnik jest zimny - bo przed chwilą dopiero kierowca go odpalił, nie ma możliwości, aby z kanałów wentylacyjnych leciało ciepłe powietrze. Czasami stosowane są dodatkowe grzałki elektryczne. Mają wspierać układ wentylacyjny, gdy przed osiągnięciem temperatury przez jednostkę napędową.

Czy można jeździć z uszkodzona nagrzewnica? Trochę tak, a trochę nie. Jeżeli nie ma wycieków płynu chłodniczego, w teorii jest to możliwe. Tak samo wygląda sytuacja, gdy jest zapowietrzona nagrzewnica. Objawy nie przeszkadzają w kontynuowaniu podróży. Najgorszy scenariusz dotyczy sytuacji, w której wycieka płyn chłodniczy. Po pierwsze wtedy nie ma prawidłowego przepływu cieczy chłodzącej. Z czasem brakuje go też w układzie chłodzenia, co może doprowadzić do przegrzania silnika. Pompa wody zacznie bowiem tłoczyć powietrze. Po drugie płyn dostaje się do kabiny pasażerskiej.

Brak ciepłego powietrza w samochodzie. Usterka nagrzewnicy?

W sytuacji, w której podczas jazdy zimą temperatura silnika rośnie, a mimo wszystko do wnętrza pomimo prawidłowych ustawień wentylatora nie dostaje się ciepłe powietrze, kierowca może zacząć się martwić. Brak ciepłego powietrza w samochodzie zawsze oznacza usterkę. Jej powodów może być wiele. Czasami zapchał się jeden z kanałów chłodniczki, czasami doszło do zablokowania termostatu na dużym obiegu, czasami popsuł się wentylator nawiewów, a czasami winne jest sterowanie automatycznych nawiewów. Jeżeli prowadzący ujawni brak ciepłego powietrza w samochodzie podczas jazdy zimą, powinien niezwłocznie udać się do mechanika. Problemy np. z układem chłodzenia mogą być bowiem brzemienne w skutkach.

Zapchana nagrzewnica? Objawy to:

W jakim aucie może być zapchana nagrzewnica? Objawy uszkodzenia dotyczą przede wszystkim samochodów używanych o historii dłuższej niż 9 - 10 lat. Powstanie zatoru wymaga nie tylko stosowania niewłaściwej cieczy chłodzącej w układzie silnika, ale i czasu. Główne symptomy usterki? Kierowca zauważy przede wszystkim całkowity brak ciepłego powietrza w samochodzie. Objawy uszkodzonej nagrzewnicy w takim przypadku mogą się też pojawić w obrębie wskaźnika temperatury - może wariować. Po samej nagrzewnicy kierowca nic nie zauważy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutki zapchanej nagrzewnicy

REKLAMA

Skutki zapchanej nagrzewnicy są dość proste do przewidzenia. W pierwszej kolejności kierowca i pasażerowie muszą przygotować się na dość chłodną podróż. Wnętrze nie nagrzeje się! Objawy uszkodzonej nagrzewnicy w samochodzie to też wynikające z braku grzania parowanie szyb zimą. To jednak nie koniec. Brak przepływu płynu chłodniczego może też oznaczać problem z chłodzeniem silnika. A konsekwencje takiego stanu rzeczy będą dużo poważniejsze.

Skutki zapchanej nagrzewnicy dotyczą kwestii komfortu jazdy. Dużo gorzej jest w sytuacji, w której nagrzewnica ujawni np. nieszczelność. Drobne wycieki spowodują występowanie uporczywej wilgoci w kabinie. Większe objawią się powstaniem kałuży na dywaniku pod nogami kierowcy i pasażera. Kluczowe jest zatem to, aby reagować gdy kierowca podejrzewa, że jest uszkodzona nagrzewnica. Objawy powinni wzbudzić jego zainteresowanie!

Zapchana nagrzewnica: jak ją naprawić?

Uszkodzoną chłodniczkę jeszcze kilka lat temu trzeba było po prostu wymontować. Problem jest jednak o tyle duży, że ukrywa się ona zaraz za konsolą centralną. Tym samym mechanik musiał zdemontować dolną jej część. To proces czasochłonny i drogi z punktu widzenia kierowcy. Na szczęście dziś mechanicy mają większe pole do popisu. Bo czasami zapchaną nagrzewnicę wystarczy wyczyścić. W jaki sposób? Stosuje się do tego m.in. maszyny dedykowane czyszczeniu układów klimatyzacji lub należy dostać się do nagrzewnicy i wyczyścić jej wnętrze silnym strumieniem wody. Czyszczenie udrażnia przepływ przez chłodniczkę i jest w stanie przywrócić ją w dużym stopniu do sprawności.

Czyszczenie nagrzewnicy kosztuje od kilkunastu złotych wydanych na chemię czyszczącą do 100 - 150 złotych zapłaconych za maszynowe czyszczenie. Wymiana nagrzewnicy to koszt do 500 złotych za robociznę oraz od 200 do 500 złotych za nową część.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA