REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Regulacja temperatury cieczy chłodzącej za pomocą nawigacji GPS – nowy system BMW

Z pomocą nawigacji GPS system rozpoznaje warunki w jakich auto porusza się i optymalizuje obieg cieczy chodzącej w silniku dla jego efektywniejszej pracy.
Z pomocą nawigacji GPS system rozpoznaje warunki w jakich auto porusza się i optymalizuje obieg cieczy chodzącej w silniku dla jego efektywniejszej pracy.
BMW

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednia temperatura cieczy chłodzącej decyduje o kondycji silnika. BMW opracowało system, który w oparciu o dane GPS potrafi zapobiegać ryzyku przegrzania lub niedogrzania jednostki napędowej.

Manipulowanie temperaturą cieczy chłodzącej

Od lipca 2012 roku inteligentny, przewidujący system kontroli temperatury (wchodzący w skład systemu Predictive Energy Management) stanowi standardowe wyposażenie nowego BMW serii 7 w wersji z sześcio- lub ośmiocylindrowym silnikiem benzynowym oraz układem nawigacji Professional. Po ustaleniu celu podróży, system analizuje jej przypuszczalny przebieg i z wyprzedzeniem pomaga utrzymać właściwą temperaturę pracy silnika manipulując temperaturą cieczy chłodzącej. Wymogi wydajnościowe, którym musi sprostać system kontroli temperatury, takie jak najwyższy dopuszczalny poziom temperatury cieczy chłodzącej czy utrzymywanie pewnych rezerw chłodziwa na wypadek, gdyby zaszła potrzeba gwałtownego obciążenia jednostki napędowej podczas przyśpieszania, zostają spełnione z wyprzedzeniem po przeanalizowaniu informacji na temat trasy, danych z innych systemów oraz historii wcześniejszych podróży.

REKLAMA

Zobacz też: Układ kontroli klap powietrza – sposób BMW na redukcję zużycia paliwa i poprawę aerodynamiki auta

Optymalizacja pracy silnika do aktualnych warunków jazdy

Jeśli system wykryje, że pojazd porusza się po mieście, może przełączyć silnik w tryb optymalny pod względem wydajności, dostosowując charakterystykę pracy do specyfiki warunków jazdy miejskiej.

System zapobiegał będzie na przykład spadkowi temperatury cieczy chłodzącej po krótkich okresach znacznego obciążenia silnika, po ruszaniu spod świateł lub wyprzedzaniu. A jeśli podczas ruszania  wykryty zostanie skok temperatury, system wykorzysta rezerwy cieczy chłodzącej aby utrzymać optymalną temperaturę i tym samym optymalne osiągi silnika. System ten posiada zatem dodatkową zaletę. Umożliwia bowiem jednostce napędowej bardziej korzystnie rozwijać pełną moc i jednocześnie dba o stabilność termalną samego motoru oraz podzespołów zgromadzonych w komorze silnikowej.

Zobacz też: HFO-1234yf - toksyczny czynnik chłodniczy w Twoim samochodzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Strategia Efficient Dynamics

Inteligentny system zarządzania energią stanowi obecnie integralną część strategii Efficient Dynamics firmy BMW Group. Oszczędność energii we wszystkich modelach oraz produkcja energooszczędnych podzespołów to obecnie i w przyszłości kwestia priorytetowa. W strumieniach danych, które krążą po pojeździe, nadal kryje się ogromny potencjał. W przyszłości liczne inteligentne technologie i systemy kontroli uczynią jazdę jeszcze bezpieczniejszą i bardziej wydajną, zgodnie z hasłem „Connected Drive spotyka Efficient Dynamics”.

Źródło: Materiały prasowe BMW

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA