REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochodowa pompa ciepła czyli klimatyzacja w elektrycznych autach BMW

W przyszłości elektryczne samochody BMW otrzymają innowacyjne systemy ogrzewania kabiny takie jak omawiana pompa ciepła.
W przyszłości elektryczne samochody BMW otrzymają innowacyjne systemy ogrzewania kabiny takie jak omawiana pompa ciepła.
BMW

REKLAMA

REKLAMA

Samochodowa pompa ciepła zaprojektowana przez BMW to jeden z pomysłów na racjonalne zarządzanie zasobami energii w samochodzie przyszłości. W akumulatorowych pojazdach elektrycznych każdy kilowat zaoszczędzony na selektywnym działaniu osprzętu oraz systemów pomocniczych może bowiem zostać wykorzystany do napędzenia pojazdu.

Samochód elektryczny a ogrzewanie jego kabiny

REKLAMA

Ogromnym wyzwaniem konstrukcyjnym w pojazdach elektrycznych oraz hybrydach typu plug-in jest efektywne ogrzanie przedziału pasażerskiego w warunkach zimowych. Jeśli to możliwe, energia zgromadzona w akumulatorach powinna być wykorzystywana jedynie do napędu pojazdu. Dlatego do ogrzewania wnętrza tego typu modeli wykorzystuje się pompę cieplną, czyli rozwiązanie dobrze znane z sektora budownictwa mieszkaniowego. Aby jednak w pełni wykorzystać jej większą w porównaniu z ogrzewaniem akumulatorowym wydajność, technologia ta musi pracować bezawaryjnie w każdych warunkach drogowych.

Zobacz też: Układ kontroli klap powietrza – sposób BMW na redukcję zużycia paliwa i poprawę aerodynamiki auta

Zasada działania pompy ciepła w samochodzie BMW

Na wzór budowlanych systemów ogrzewania, pompa ciepła w pojeździe wykorzystuje ciepło z otoczenia, a w tym przypadku temperaturę powietrza. Przy pomocy kompresora klimatyzacji czynnik chłodniczy zostaje sprężony i jego temperatura wzrasta. Na potrzeby samochodów technologia ta musi nie tylko ogrzewać, ale i chłodzić i wysuszać powietrze wewnątrz kabiny pasażerskiej. W tym celu rozbudowano obieg czynnika chłodzącego o nowe podzespoły i regulatory. Źródłem ciepła może być nie tylko ciepło obecne w powietrzu zewnętrznym, ale również w kabinie. Procesem tym steruje inteligentny system zarządzania temperaturą, który monitoruje cały pojazd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Samochody z niebezpiecznym czynnikiem chłodniczym R1234yf

Elektryczny samochód a klimatyzacja
W przyszłości kierowcy akumulatorowych pojazdów elektrycznych BMW Group korzystać będą mogli z równie wydajnych układów klimatyzacji co w modelach z silnikami spalinowymi. Dzięki wykorzystaniu pomp ciepła możliwe będą nawet tak wygodne rozwiązania jak klimatyzacja wielostrefowa. Użycie pomp ciepła w pojazdach z napędem elektrycznym lub hybrydowym typu plug-in pozwala zaoszczędzić nawet do 50% energii potrzebnej do ogrzania wnętrza. Dzięki darmowemu ciepłu z otoczenia elektryczna nagrzewnica zostaje znacznie odciążona. Zależnie od cyklu jazdy, w warunkach zimowych zasięg pojazdu może się wydłużyć od 10 do 30%. Nie prowadzi się obecnie prac nad wykorzystaniem tego typu rozwiązań w pojazdach z konwencjonalnym napędem spalinowym.

Źródło: materiały prasowe BMW

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA