| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ chłodzenia i klimatyzacja > Co to jest kawitacja i jak jej przeciwdziałać?

Co to jest kawitacja i jak jej przeciwdziałać?

Kawitacja, a ściślej jej oddziaływanie na zanurzone w cieczy przedmioty, nie jest jak dotąd w pełni poznanym zjawiskiem. Oddziaływanie to polega na tym, iż w chwili gdy ciecz w sposób gwałtowny zamienia się w gaz, powstaje fala uderzeniowa zdolna drążyć nawet bardzo twarde metale.

Gwałtowna metamorfoza cieczy, zakończona powstaniem baniek gazu następuje w chwili, gdy ciecz z jakiegoś powodu błyskawicznie przyspiesza. W silniku spalinowym ma to miejsce na łopatkach pompy wodnej oraz, o czym mało kto wie, na zewnętrznej powierzchni cylindrów w miejscach ich bezpośredniego kontaktu z płaszczem wodnym. Kawitacja cylindrów jest spowodowania drganiami ich ścianek podczas pracy. W jej wyniku następuje wybijanie cząstek metalu, a tym samym powstawanie wżerów i osłabianie ścianek cylindra i łopatek wirnika pompy.

Zobacz również:Jak naprawić przeponową pompę paliwa?

Przeciwdziałanie kawitacji polega głównie na dodawaniu do cieczy chłodzącej specjalnych substancji powodujących jej odgazowywanie lub utrudniające zamianę w gaz. Prawdopodobnie zawierają je wszystkie dostępne w handlu płyny do chłodnic, dlatego należy unikać dolewania do układu chłodzącego zwykłej wody. We własnym zakresie można też wspomóc ich działanie przez utrzymywanie cieczy chłodzącej w silniku w temperaturze powyżej 75 stopni Celsjusza, ponieważ stwierdzono, że najsilniejsze oddziaływanie kawitacyjne występuje w zakresie temperatur pomiędzy 50 a 65 stopni. Z punktu widzenia kawitacji nie powinno się wprowadzać silnika w zbyt wysokie obroty dopóki nie nagrzeje się powyżej 75 stopni Celsjusza.

Zobacz również: Jak dobrać olej do auta i jak często trzeba go wymieniać?

Kawitacyjnemu gazowaniu cieczy przeciwdziała także podwyższone ciśnienie w układzie chłodzenia, tak więc należy dbać, aby korek wlewu chłodnicy był zawsze szczelnie zamknięty, a znajdujący się w nim zawór bezpieczeństwa był w pełni sprawny.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK