| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ chłodzenia i klimatyzacja > Jak eksploatować klimatyzację?

Jak eksploatować klimatyzację?

Właściciele aut wyposażonych w klimatyzację powinni się spodziewać, że z czasem klimatyzacja może wymagać serwisu. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby nie dopuścić do jej uszkodzenia?

Podstawowym i najczęściej spotykanym problemem jest ubytek płynu w układzie klimatyzacji. Płyn spełnia funkcje chłodziwa oraz smarowania kompresora układu chłodzenia. Producenci zalecają, przynajmniej raz na trzy lata, skontrolować stan płynu.

Zobacz również: Jak wymienić płyn chłodniczy?

Jeśli poważnie zaniedbamy klimatyzację i całkiem zapomnimy o przeglądzie, to powinniśmy liczyć się z poważnymi usterkami. Najczęstszej awarii ulega kompresor, którego naprawa może kosztować nawet kilkaset złotych.

Warto zacząć od wizyty w stacji serwisowej lub specjalistycznej stacji obsługi klimatyzacji. Tam za pomocą urządzeń diagnostycznych możemy sprawdzić szczelność całego układu, jego wydajność, a także przefiltrować i uzupełnić brakujący płyn. Koszt kontroli stanu technicznego klimatyzacji w wymiarze podstawowym, gdy nie ma uszkodzeń, rozpoczyna się od około 150 złotych. 

Zobacz również: Jak chronić wnętrze przed upałem?

Kolejnym istotnym elementem w eksploatacji układu klimatyzującego jest dbanie o jego czystość i drożność. Podstawą jest co roczna wymiana filtra powietrza. Chroni on auto przed kurzem, spalinami oraz grzybem szkodliwym dla naszego zdrowia. W kanałach nawiewowych, przez które dostaje się schłodzone powietrze, osadza się kurz. Tutaj również powinniśmy stosować środki dezynfekujące. Pozbędziemy się w ten sposób przykrego zapachu i bakterii.
Zachowując powyższe środki ostrożności, możemy skutecznie uniknąć problemów z klimatyzacją.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »