| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Słownik > Filtr paliwa: benzyna

Filtr paliwa: benzyna

Filtr paliwa służy do filtrowania zanieczyszczonego paliwa, w celu zapewnienia niezakłóconej pracy silnika. Filtry paliwa stosowane w układzie zasilania silników benzynowych powinny filtrować cząstki pyłków większe niż 3 μm. Dodatkowym zadaniem jest wytrącanie wody z paliwa.

W każdym gaźniku, a jest w niego wyposażana nadal większość benzynowych silników samochodowych, znajdują się dysze, odpowiednio dozujące paliwo. Niektóre z nich mają średnice kilku dziesiątych milimetra. Nawet niewielkie zanieczyszczenie mechaniczne paliwa jest w stanie skutecznie zatkać tak małe otwory. W przypadku zasilania wtryskowego sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Podobnie jak w silnikach z zapłonem samoczynnym, tak i w silnikach z zapłonem iskrowym ruchome elementy układów wtryskowych są do siebie dopasowywane z bardzo dużą dokładnością. Dlatego dostarczane do nich paliwo musi być bardzo dobrze oczyszczone z zanieczyszczeń stałych. W przeciwnym wypadku może dojść do poważnych uszkodzeń pompy wtryskowej i wtryskiwaczy. Zawarta w paliwie woda również nie powinna przedostać się ani do gaźnika, ani do wtryskiwaczy.

Benzynę jest o wiele łatwiej przefiltrować, niż olej napędowy, z uwagi na jej znacznie mniejszą gęstość. Filtry nie muszą być tak duże, jak w silnikach z zapłonem samoczynnym. Są one w obu przypadkach wykonywane z takich samych materiałów, gwarantujących zarówno wstępne, jak i ostateczne oczyszczanie paliwa na odpowiednim poziomie. Filtry siatkowe stosuje się zarówno po stronie zbiornika paliwa, przed pompą paliwową, jak i bezpośrednio w gaźniku. W przewodzie paliwa montowany jest dodatkowy papierowy, nie przepuszczający zanieczyszczeń większych od dwóch mikrometrów.

Filtry siatkowe należy czyścić, a filtry papierowe wymieniać w miarę potrzeby, zwykle nie rzadziej niż raz na kilkanaście tysięcy kilometrów. Objawy ich zanieczyszczenia, kwalifikujące do wymiany, są identyczne, jak w przypadku filtrów oleju napędowego.

Zobacz też: Mieszanka paliwowo-powietrzna

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »