| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Słownik > Chłodnica

Chłodnica

Chłodnica jest wymiennikiem ciepła, stosowanym do chłodzenia elementów silnika spalinowego.

W powszechnie używanych pojazdach o silnikach chłodzonych cieczą stosuje się dwa rodzaje chłodnic: płynu chłodzącego i oleju. W silnikach chłodzonych powietrzem ożebrowanie cylindrów i głowic pełni funkcję chłodnicy, w której powietrze jest czynnikiem bezpośrednio chłodzącym silnik, dlatego stosuje się w nich jedynie chłodnice oleju.

Bardzo często chłodnicą oleju jest odpowiednio ukształtowana miska olejowa. W silnikach bardzo obciążonych lub wysokoobrotowych olej chłodzi się w chłodnicach do złudzenia przypominających chłodnice cieczy chłodzącej, choć od nich znacznie masywniejsze i wytrzymalsze z uwagi na ciśnienie oleju przez nie przepływającego.

W obu przypadkach, zarówno chłodnic cieczy chłodzącej, jak i oleju podstawowa troska o ich poprawną pracę, czyli o dobre odprowadzanie ciepła do atmosfery, polega na okresowym zewnętrznym myciu rdzenia chłodnicy strumieniem wody o niewielkim ciśnieniu, typowym dla domowych instalacji hydraulicznych, z dodatkiem detergentu. Większe ciśnienie mogłoby powodować deformacje rurek i znajdującej się pomiędzy nimi taśmy zwiększającej powierzchnię chłodzenia. Po usunięciu z rdzenia zaschniętego błota, owadów, liści i innych zanieczyszczeń chłodnica odzyskuje swoją pierwotną sprawność.

Oprócz zanieczyszczeń zewnętrznych, chłodnice ulegają zanieczyszczeniu także wewnątrz. W chłodnicach oleju mogą to być kawałki nagaru lub inne zanieczyszczenia nie wychwycone przez filtr. W chłodnicach cieczy chłodzącej najczęściej spotykanym zanieczyszczeniem jest kamień kotłowy. Aby nie dopuścić do jego powstania, nie wolno napełniać układu chłodzenia wodą studzienną lub wodociągową, lecz jedynie specjalnymi płynami do chłodnic. W razie konieczności uzupełnienia cieczy chłodzącej, z braku odpowiedniego płynu można zastosować wodę destylowaną lub dejonizowaną (taką, jak do akumulatora), albo ostatecznie zwykłą wodę spożywczą, co najmniej raz przegotowaną.

Zobacz też: Chłodnica

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »