| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Słownik > Szczotki w prądnicy i rozruszniku

Szczotki w prądnicy i rozruszniku

Alternator (który jest rodzajem prądnicy), rozrusznik, silnik dmuchawy i wycieraczek do prawidłowej pracy potrzebują energii elektrycznej, która musi być doprowadzona do ich wirników. Jedynie w przypadku prądnicy prądu stałego energię pobiera się z wirnika, zwanego nieraz twornikiem.

Jedynym znanym sposobem, aby do wirującego elementu urządzenia elektrycznego dostarczyć prąd lub go z niego odebrać, jest wyposażenie go w komutator, do którego będą dotykały tzw. szczotki. Komutator, czyli pierścień miedziany połączony z uzwojeniami wirnika, w przypadku maszyn prądu stałego jest podzielony na odizolowane od siebie sekcje. Są one parami połączone z poszczególnymi uzwojeniami wirnika. W przypadku alternatora komutator ma postać dwóch odizolowanych od siebie pierścieni, do których są podłączone końce jedynego uzwojenia, jakie znajduje się w wirniku.

Szczotki w maszynach elektrycznych są wykonane z reguły w postaci prostopadłościennych bloczków o zróżnicowanej proporcjach i wielkości. W technice motoryzacyjnej i w ogromnej większości silników oraz prądnic elektrycznych stosuje się szczotki wykonane ze sprasowanego pyłu węglowego. Jedynie w rozruszniku, gdzie płyną bardzo duże prądy, szczotki są wykonane ze specjalnego stopu miedzi, zawierającego wiele różnych dodatków, z których najważniejszym jest dodatek redukujący tarcie pomiędzy szczotką i komutatorem.

Szczotki są osadzone w szczotkotrzymaczach, czyli w specjalnych prowadnicach, gwarantujących prawidłowe miejsce styku szczotki z komutatorem, do którego dociska ją specjalna sprężyna spiralna lub ślimakowa.

Trwałość szczotek w przypadku prądnic i silników prądu stałego wynosi co najmniej kilka tysięcy godzin. W przypadku alternatorów jest kilkakrotnie większa.

Zobacz też: Rozrusznik

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK