REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak eksploatować silniki 1,3 Multijet?

Jak eksploatować silniki 1,3 Multijet?
Jak eksploatować silniki 1,3 Multijet?

REKLAMA

REKLAMA

Przez wiele lat Fiat nie miał w swojej ofercie niewielkiego silnika wysokoprężnego, który doskonale pasowałby do szerokiej gamy małych samochodów, z których słynie włoski producent.

REKLAMA

Montowanie w niedużych pojazdach silników Diesla o sporych pojemnościach raczej mijało się z celem, więc w 2003 roku światło dzienne ujrzał motor 1,3 Multijet. Korzystając z bogatych doświadczeń, zdobytych na większej jednostce 1,9 JTD, Włosi postanowili wyposażyć nowy produkt we wszelkie dostępne wówczas nowinki technologiczne. W ten sposób do zbudowanego z lekkich stopów silnika trafiła głowica z dwoma wałkami rozrządu, napędzanymi za pomocą łańcucha. W mocniejszych odmianach montowana jest turbosprężarka o zmiennej geometrii łopatek oraz bezobsługowy filtr cząstek stałych.

REKLAMA

W dwa lata po prezentacji, produkowana w Bielsku-Białej jednostka Fiata, otrzymała prestiżową nagrodę „Engine Of The Year”, a w roku 2009 zadebiutowała nowa wersja silnika z nowszą generacją układu Common Rail i seryjnym systemem Start&Stop. Przedział mocy od 70 do 105 KM idealnie pasuje do samochodów segmentów A i B, stąd właśnie w takich pojazdach najczęściej spotkamy jednostkę 1,3 Multijet. Oprócz modeli grupy Fiata, z włoskiego silnika korzysta również Opel, który jako jedyny montuje go do pojazdu segmentu C (Astra III i IV generacji), a także Suzuki oraz produkowany w Tychach nowy Ford Ka.

Zobacz też: Co zrobić, gdy silnik nie osiąga pełnej mocy?

Zalety

Niewielki Diesel nawiązał do sukcesów większego brata 1,9 JTD i podobnie jak on wykazuje się wysokim poziomem bezawaryjności. W małych samochodach zapewnia zadowalającą dynamikę i potrafi spalić naprawdę niewiele. W przypadku silnika 1,3 odpadają problemy z dwumasowym kołem zamachowym, ponieważ nie jest on w nie wyposażony. Do listy zalet można również dopisać niewygórowane koszty obsługi serwisowej oraz części zamiennych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Eksploatacja silnika 2.0 D-4D

Wady

Silnik o małej pojemności niezbyt dobrze sprawdza się w większych pojazdach, więc np. w Oplu Astra jest on ledwie wystarczający. W każdej wersji motor wykazuje pewną słabość przy prędkości obrotowej poniżej 2000 obr./min. Poza tym łatwo uszkodzić miskę olejową, a silnik oraz turbosprężarka bardzo źle znoszą niewłaściwe smarowanie.

Zobacz też: Parametry silnika spalinowego

Typowe usterki

Najpoważniejszą usterką trapiącą silniki 1,3 Multijet jest nieco zbyt słabe sprzęgło. Jeżeli mamy ostry styl jazdy lub silnik został poddany tunningowi elektronicznemu, sprzęgło dość szybko odmówi posłuszeństwa. Zdarzają się awarie przepływomierza, zaworu recyrkulacji spalin, a w zbyt agresywnie eksploatowanych egzemplarzach konieczna bywa przedwczesna wymiana łańcucha rozrządu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA