| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Opel Astra F: kontrola cewki zapłonowej i przewodów zapłonowych

Opel Astra F: kontrola cewki zapłonowej i przewodów zapłonowych

W poradniku tym pokażemy jak sprawdzić cewkę zapłonową oraz przewody zapłonowe w Oplu Astra F. Całą operację można przeprowadzić we własnym zakresie.

Silniki 1.4 i 1.6

Na początku odłączamy od zacisku 4 cewki zapłonowej przewód oraz wtyczkę elektryczną. W autach ze wspomaganiem kierownicy należy wyjąć zbiorniczek wyrównawczy i odsunąć do boku razem z przewodami (nie należy ich odczepiać). Należy robić to bardzo ostrożnie, żeby nie przewrócić zbiorniczka. Teraz sprawdzamy czy cewka zapłonowa nie ma zwarcia z masą.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana płynu chłodniczego

W tym celu należy ustawić omomierz na wysoki zakres pomiarowy i podłączyć pomiędzy zacisk 15 a masę. Przyrząd powinien wskazać znak ∞. Następnie sprawdzamy obwód pierwotny cewki. Należy podłączyć omomierz pomiędzy zaciski 1 i 15. Miernik powinien wskazywać około 0.4Ω. Podczas wykonywania pomiaru rezystancji obwodu pierwotnego należy uwzględnić rezystancję końcówek pomiarowych i przewodu pomiarowego. Teraz sprawdzamy obwód wtórny cewki w tym celu należy podłączyć omomierz pomiędzy zaciski 1 i 4. Miernik powinien wskazywać zakres od 4 do 7 kΩ

Silniki 1.8 i 2.0

Na początku odłączamy przewody elektryczne od cewki zapłonowej i sprawdzamy czy głowica cewki zapłonowej nie posiada żadnych mikropęknięć. W razie konieczności wymieniamy na nowe. Kontrolujemy obwód pierwotny cewki. Podłączamy omomierz pomiędzy zaciski 1 i 15. Przyrząd pomiarowy powinien wskazywać od 0.3 do 0.8Ω. Teraz sprawdzamy obwód wtórny cewki. W tym celu należy podłączyć omomierz pomiędzy zaciski 1 i 4. Przyrząd pomiarowy powinien wskazywać wartość z zakresu 7 – 8.4kΩ.

Zobacz też: Komory spalania w silniku z zapłonem iskrowym

Podłączamy przewody elektryczne do cewki zapłonowej i nasuwamy na cewkę osłonę. Podpinamy przewód masowy akumulatora. Pamiętajmy, że jeśli jest konieczność wymiany cewki zapłonowej, to nie można stosować cewki przeznaczonej do tradycyjnych układów zapłonowych z mechanicznymi przerywaczami. Spowoduje to uszkodzenie urządzenia sterującego.

Sprawdzanie przewodów zapłonowych

Wyłączamy zapłon i zdejmujemy wszystkie nasadki świec zapłonowych. W tym celu będą nam potrzebne szczypce. Pamiętajmy, ze łapiemy za nasadki, nie za przewody. Demontujemy przewód wysokiego napięcia z rozdzielacza zapłonu i cewki i mierzymy rezystancję przewodów zapłonowych. W zależności od długości, wartość powinna mieścić się w zakresie od 3 do 20kΩ. Jeśli wartości będą zbyt duże, to należy oczyścić końcówki i ewentualnie wymienić przewód.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »