| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Opel Omega B/B FL: wymiana świec zapłonowych

Opel Omega B/B FL: wymiana świec zapłonowych

Regularna wymiana świec zapłonowych w silniku benzynowym jest bardzo ważna. W poradniku tym pokażemy jak dokonać wymiany świec zapłonowych w Oplu Omega B.

Ostatni z silników 4 cylindrowych to jednostka o pojemności 2.2 litra i mocy 144 KM. Na początku należy wymontować moduł zapłonowy. Wyłączamy zapłon, unosimy przednią maskę i odbezpieczamy zabezpieczenie i odpinamy złącze wielostykowe z modułu zapłonowego. Teraz odkręcamy od pokrywy głowicy cylindrów osłonę przewodów wysokiego napięcia. Moduł zamocowany jest na wsporniku za pomocą 4 śrub. Wykręcamy je a następnie odpinamy przewody wysokiego napięcia od modułu zapłonowego. Wykonujemy to ciągnąc za złącza.

Przechodzimy do wymontowania świec. Zasada działania jest taka sama jak w silniku 2.0 o mocy 136KM. Montaż przebiega w odwrotnej kolejności, również możemy wzorować się na silniku 2.0.

W tej części poradnika przedstawimy wymianę świec w silnikach V6 o pojemności 2.5 i 3.0. Na początku wyjmujemy przewód ze złącza zaworu regulacyjnego biegu jałowego. Sam zawór wyjmujemy bardzo ostrożnie. Wychodzi on razem z gumową prowadnicą. Jest ona podatna na uszkodzenia dlatego należy przy tym uważać. Następnie demontujemy mocowania cięgna przepustnicy od przewodu dolotowego powietrza.

Wyjmujemy klamrę zabezpieczającą i demontujemy cięgno przepustnicy z czopa. Jeżeli nasze auto jest wyposażone w tempomat to należy dodatkowo zdjąć cięgno tempomatu z czopa. W tym celu musimy podważyć zabezpieczenie. Teraz zdejmujemy końcówki przewodów ze świec. Potrzebne jest do tego specjalne narzędzie, które znajduje się na jednej z końcówek przewodów wysokiego napięcia.

Świece odkręcamy za pomocą specjalnego klucza. Pamiętajmy o przedmuchaniu sprężonym powietrzem powierzchni wokół nich. Przechodzimy do montażu. Na początku dokręcamy świece ręcznie. Następnie za pomocą klucza dynamometrycznego, ustawiając moment 25Nm. Zwracajmy uwagę, żeby prosto prowadzić klucz. Ukośne ustawienie się świecy jest niedopuszczalne.

Teraz zakładamy końcówki na świece i kładziemy przewody wysokiego napięcia na głowicy cylindrów. Mocujemy przyrząd do końcówek świec na jednej z końcówek i przykręcamy mocowanie cięgna przepustnicy do przewodu dolotowego. Instalujemy na czopie cięgno przepustnicy i cięgno tempomatu. Pamiętajmy o zapięciu klamry zabezpieczającej. Na końcu wciskamy zawór regulacyjny biegu jałowego razem z prowadnicą. Podpinamy złącze elektryczne.

Zobacz też: Jak wymienić reflektor w Oplu Omega B?

Pozostały nam ostatnie dwa silniki V6, które były montowane w Omegach. Jest to jednostka 2,6 i 3,2. W obydwu silnikach wymiana przebiega w identyczny sposób. Na początku należy wymontować moduł zapłonowy. Przekręcamy kluczyk w pozycję „0” i wyjmujemy go ze stacyjki. Unosimy przednią maskę i odbezpieczamy zabezpieczenie i odpinamy złącze wielostykowe z modułu zapłonowego.

Teraz odkręcamy od pokrywy głowicy cylindrów osłonę przewodów wysokiego napięcia. Moduł zamocowany jest na wsporniku za pomocą 4 śrub. Wykręcamy je a następnie odpinamy przewody wysokiego napięcia od modułu zapłonowego. Wykonujemy to ciągnąc za złącza. W rzędzie cylindrów od strony pasażera (1-3-5) odłączamy przewody paliwowe. Przy drugim rzędzie cylindrów odłączamy złącze przy przewodzie dolotowym oraz wyjmujemy króciec wlewu oleju.

Demontujemy mocowania przewodów obok modułu zapłonowego i odciągamy na bok przewody. Odpinamy złącze od modułu i wykręcamy dwie śruby mocujące. Wyjmujemy moduł zapłonowy. Teraz możemy przejść do wykręcania świec zapłonowych. Robimy to w taki sam sposób jak w poprzednich silnikach. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Po wymianie świec montujemy moduł zapłonowy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK