| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: wymiana oleju i filtra w skrzyni DSG

Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: wymiana oleju i filtra w skrzyni DSG

Jazdą ze skrzynią DSG jest bardzo przyjemna jednak, aby tak pozostało należy pamiętać o regularnym serwisie. W poradniku tym przedstawimy wymianę oleju i filtra w automatycznej skrzyni DSG.

Olej razem z filtrem w skrzyni DSG należy wymieniać co 60 000 kilometrów lub co 4 lata, jeżeli przez ten czas nie pokonamy takiego dystansu. Pierwszy krok to skompletowanie odpowiednich narzędzi oraz materiałów eksploatacyjnych. Będzie nam potrzebny specjalny łącznik do nalewania oleju (dostępny w serwisach aukcyjnych i ASO VW), puste naczynie, podnośnik lub kanał, 5.5 litra oleju do skrzyni DSG, nowy filtr, pierścień uszczelniający korka spustowego.

Zobacz też: Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: kontrola układu hamulcowego

Zaczynamy od wymiany filtra oleju. W tym celu ustawiamy dźwignię zmiany biegów w położeniu „P”. Podczas wykonywania tej czynności temperatura oleju nie powinna przekraczać 50 stopni, a silnik musi być wyłączony. Teraz odkręcamy obudowę filtra oleju i przechylamy ja delikatnie tak, żeby cały olej mógł spłynąć do skrzyni biegów. W tym momencie możemy do końca zdemontować obudowę filtra.

Montujemy nowy wkład w identyczny sposób jak był zamontowany stary. Na końcu dokręcamy obudowę. Jeżeli mamy klucz dynamometryczny to ustawiamy moment 20 Nm. Przechodzimy do wymiany oleju w skrzyni biegów. Na początku podnosimy cały samochód i opieramy na podstawkach. Teraz demontujemy dolną osłonę silnika. Do wszystkich mocowań jest dobry dostęp.

Podstawiamy puste naczynie pod skrzynię i odkręcamy korek spustowy (znajduje się pomiędzy „żeberkami”). Zdejmujemy pierścień uszczelniający i wymieniamy go na nowy. Przykręcamy korek spustowy i zabieramy się za nalewanie oleju do przekładni. Odkręcamy korek kontrolny i lokalizujemy w nim czarną rurkę przelewową. Ona określa nam poziom oleju w skrzyni biegów.

Zobacz też: Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: wymiana płynu hamulcowego

Teraz wkręcamy łącznik w otwór kontrolny i zakładamy na niego przewód. Wlewamy około 5.5 litra oleju. Uruchamiamy silnik i pozostawiamy go na luzie. Naciskamy pedał hamulca i przełączamy dźwignię zmiany biegów w każde możliwe położenie. Czekamy aż olej się nagrzeje i podstawiamy puste naczynie pod skrzynie. Odpinamy nasadkę od wlewu oleju i czekamy aż spłynie nadmiar.

Kiedy wypływają krople to wkręcamy korek spustowy razem z nowym pierścieniem uszczelniającym. Montujemy dolną osłonę silnika i opuszczamy samochód.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »