| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > BMW seria 3 E36: przegląd układu zapłonowego

BMW seria 3 E36: przegląd układu zapłonowego

W przypadku awarii układu zapłonowego nie tylko w BMW E36 zazwyczaj występują problemy z uruchomieniem auta. Poniżej znajduje się opis jak wykonać przegląd układu zapłonowego.

Teraz podłączamy omomierz do zacisków 1 i 15 (są widoczne). Poprzez taki test poznamy rezystancję uzwojenia pierwotnego cewki. Powinna być na poziomie 0.82Ω. Następnie podłączamy omomierz do zacisku 15 i 4. W ten sposób dokonamy pomiaru rezystancji uzwojenia wtórnego cewki. Prawidłowa wartość to 8.25 kΩ.

Przechodzimy do modeli 329i, 323i, 323ti, 325i, 328i. Na początku należy zdjąć górną osłonę silnika. W tym celu podważamy zaślepki i odkręcamy znajdujące się pod nimi śruby.

Teraz odpinamy złącza na wszystkich cewkach. Robimy to odchylając do góry metalowe zabezpieczenia na wtykach. Jak się dobrze przyjrzymy to są tam widoczne dwie śruby, które musimy wykręcić. Dopiero po tym możemy wyjąć cewki. Należy pamiętać o papierowych podkładkach w silniku 6 cylindrowym. Znajdują się one pomiędzy cewkami a głowicą. Należy zwrócić również uwagę na cewkę 3 i 6, są one połączone przewodami masowymi z pokrywą głowicy cylindrów.

Podczas montaży należy pamiętać o odpowiedniej kolejności. Następnie podłączamy omomierz pod zaciski 1 i 15. Rezystancja uzwojenia pierwotnego powinna wynosić 0.8Ω. Tutaj ważna uwaga, nie należy mierzyć rezystancji uzwojenia wtórnego. Po wykonaniu pomiaru przechodzimy do montażu. W wersjach 320i, 323i, 323ti, 325i, 328i montujemy podkładki papierowe. Jeśli stare nie są porwane i nadają się do ponownego użytku nie ma potrzeby kupowania nowych.

Teraz osadzamy i przykręcamy cewki zapłonowe. Resztę elementów montujemy w odwrotnej kolejności. Pamiętajmy o podłączeniu akumulatora.

Kolejnym korkiem będzie sprawdzenie oraz wymiana (jeśli będzie taka konieczność) impulsatora. Jest on odpowiedzialny za przekazywanie informacji o prędkości obrotowej. Znajduje się on nad wieńcem zębatym bezpośrednio za kołem pasowym wału korbowego. Natomiast czujnik w głowicy cylindrów lub rozdzielaczu zapłonu informuje o wykonaniu pełnego obrotu wału korbowego.

Przystępujemy do wymontowania impulsatora. W silniku czterocylindrowym należy wymontować wentylator chłodnicy. Cała operacja została dokładnie opisana w oddzielnym poradniku. Teraz odpinamy dolny wtyk od impulsatora. W silniku sześciocylindrowym wtyk ten znajduje się obok bagnetu oleju. Następnie wyjmujemy przewód czujnika za uchwyt. W silniku 6 cylindrowym pamiętajmy o zdjęciu osłony.

Pozostaje nam wykręcić śrubę nad wieńcem zębatym wału korbowego i możemy wyjmować impulsator. Przechodzimy do sprawdzenia impulsatora. Podłączamy omomierz do sprawdzanego wtyku czujnika i mierzymy rezystancję. Poniżej znajduje się zestawienie modeli z odpowiadającymi im wartościami. Jeśli chodzi o impulsator wału korbowego to:

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK