REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Daewoo Lanos: pomiar ciśnienia sprężania

Robert Kuśpiel
Daewoo Lanos Fot.Newspress
Daewoo Lanos Fot.Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Pomiar ciśnienia sprężania daje nam realny obraz stanu naszego silnika. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać kontroli ciśnienia sprężania w Daewoo Lanosie.

Jeśli chodzi o kontrolę ciśnienia sprężania w Daewoo Lanosie trudno określić dokładny przebieg po którym należy wykonać taki test. Pamiętajmy, że nie są to młode samochody i zużycie silnika może być już odczuwalne. W przypadku Lanosów z początku produkcji problem ten może być już wyraźnie odczuwalny. Jeżeli stwierdzimy, że nasze auto straciło na dynamice warto pomyśleć o wykonaniu pomiaru sprężania zanim zdecydujemy się na ewentualne naprawy.

REKLAMA

Zobacz też: Daewoo Lanos: wymiana półosi

REKLAMA

Do wykonania takiego testu będzie nam potrzebny przyrząd pomiarowy. Cena zakupu jest zróżnicowana. Od 100zł wzwyż. Bardziej markowy i sprawdzony zestaw może kosztować ok. 400zł. Podczas całej pracy będzie nam potrzebna pomoc drugiej osoby. Przy wykonywaniu tej czynności akumulator musi być dobrze naładowany. Kontrolę zaczynamy od pierwszego cylindra.

W celu wykonania pomiaru musimy wykonać szereg czynności. Przede wszystkim musimy mieć sprawny akumulator oraz silnik powinien być ciepły. Wiadomo, że wykręcanie świec przy ciepłym silniku bywa dosyć ryzykowne jednak w tym przypadku jest to warunek konieczny. Następnie odpinamy złącze czujnika położenia wału korbowego, znajduje się on na dole silnika.

Przechodzimy do wykręcania świec. W silniku DOHC należy zdemontować osłonę głowicy. Robimy to wykręcając śruby za pomocą klucza imbusowego 8. Pamiętajmy, że nie zdejmujemy przewodów szarpiąc za nie. Należy chwycić za końcówki i dopiero zacząć zdejmować ze świecy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kolejnym krokiem jest dokładnie wyczyszczenie okolicy świec. Najlepiej zrobić to za pomocą sprężonego powietrza. Nie można dopuścić do wprowadzenia zanieczyszczeń w otwory po świecach. Jeżeli nie mamy dostępu do sprężonego powietrza to możemy posłużyć się tradycyjnym odkurzaczem. Zasada działania odmienna jednak uzyskany efekt jest taki sam. W silniku SOHC odkręcamy świece kluczem 21 w DOHC 16.

Podczas tej pracy musimy uważać, żeby prowadzić klucz prosto. Ustawienie pod kątem może doprowadzić do uszkodzenia świecy. Wkręcamy miernik w otwór po świecy i zaczynamy obracać wałem korbowym za pomocą rozrusznika i zapisujemy najwyższą uzyskaną wartość, przy której miernik się zatrzymał. Powtarzamy to przy każdym cylindrze. Dopuszczalna różnica pomiędzy cylindrami to 30%. Minimalna wartość to 0.69MPa.

Zobacz też: Daewoo Lanos: wymiana tylnego amortyzatora i sprężyny

Jeżeli na każdym cylindrze jest poniżej to możemy myśleć o naprawie lub wymianie silnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA