REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

BMW seria 3 E46: wymiana żarówek

Robert Kuśpiel
Wymiana żarówek w BMW serii 3 E46.
Wymiana żarówek w BMW serii 3 E46.

REKLAMA

REKLAMA

Znajomość wymiany żarówek we własnym aucie jest wiedzą podstawową. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić wszystkie żarówki zewnętrzne i wewnętrzne w BMW serii 3 E46.

Na samym początku polecamy zakupić zestaw żarówek zapasowych. Światła drogowe i mijania w BMW E46 mają zamontowane żarówki H7. Żarówki dostępne są na każdej stacji benzynowej lub w serwisie BMW. W poradniku tym dokonamy wymiany wszystkich żarówek znajdujących się na zewnątrz naszego samochodu. Pierwszy krok jaki musimy wykonać to wyłączenie pokrętła świateł. Następnie wyłączamy zapłon i otwieramy przednią maskę lub klapę bagażnika.

REKLAMA

Zobacz też: BMW seria 3 E46: demontaż pompy paliwa

REKLAMA

Zaczynamy od oświetlenia przedniego, a dokładnie od świateł mijania i drogowych. Tutaj należy szczególnie uważać gdyż temperatury żarówek świateł mijania są bardzo wysokie. Na początki naciskamy przycisk odblokowujący przy złączu żarówki, którą będziemy wymieniać. Następnie obracamy w lewo pierścień mocujący. Znajduje się on przy oprawie świateł mijania lub drogowych. W przypadku problemów musimy docisnąć oprawę żarówki do przodu.

Możemy teraz wyjąć przepaloną żarówkę i wkładamy nową. Montujemy oprawę w reflektorze i obracamy w prawo do wyczucia odpowiedniego oporu. Pozostaje nam podłączenie złącza i wciśnięcie oprawy na swoje miejsce. Przechodzimy do świateł pozycyjnych. Umiejscowione są w obudowie reflektora światła drogowego. W celu demontażu musimy obrócić oprawkę żarówki w lewo i wyjąć z obudowy reflektora.

Wyjmujemy ją z oprawy i wciskamy nową. Montujemy oprawę żarówki w obudowę reflektora i obracamy w prawo. Pamiętajmy, żeby wystający element oprawy musi być skierowany w górę. Teraz przechodzimy do kierunkowskazów przednich. Zaczniemy od modeli, które były wyprodukowane do sierpnia 2001. W celu wymiany żarówki musimy wymontować całą lampę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: BMW seria 3 E46: wymiana filtru paliwa w silniku Diesla

REKLAMA

Pierwszy krok to włożenie śrubokręta poprzez otwór znajdujący się w błotniku. Następnie za jego pomocą wciskamy w dół zaczep mocujący lampę kierunkowskazu. W ten sposób odblokowujemy zaczep, który ją mocuje. Nie bójmy się użyć siły. Należy mocno naprzeć na śrubokręt, żeby zwolnić zatrzask. Towarzyszył będzie temu charakterystyczny dźwięk. Teraz wyciągamy do przodu lampę kierunkowskazu i już mamy swobodny dostęp.

Obracamy oprawkę w lewo i wyjmujemy ją z obudowy lampy. Przepaloną żarówkę wciskamy w oprawę i obracamy w lewo i wyjmujemy. W jej miejsce montujemy nową w odwrotnej kolejności. Pozostaje nam zamontować nową żarówkę w oprawię a tą zamocować w obudowie i obrócić w prawo aż do wyczuwalnego oporu. Na końcu wpinamy lampę kierunkowskazu na swoje miejsce aż zaczepy mocujące zostaną zablokowane.

W wersji Compact musimy wykonać jedną dodatkową czynność. Należy odkręcić wkręt mocujący lampę. Nie robimy tego do końca. Powinno wystarczyć około 8 obrotów. Kolejny krok to wymiana żarówek w lampach przeciwmgielnych przednich. Na początku przedstawimy sposób na wymontowanie w nadwoziu typu sedan i kombi. Do wyjęcia lamp będzie nam potrzebny płaski śrubokręt. Podważamy nim reflektor i wyjmujemy ze zderzaka.

Zobacz też: BMW seria 3 E46: sprawdzanie ciśnienia sprężania

Przy tej czynności należy uważać, żeby nie porysować zderzaka. W tym celu warto podłożyć kawałek szmaty pod śrubokręt. Teraz możemy odłączyć kostkę elektryczną od lampy. Następnie wciskamy przepaloną żarówkę w oprawę i obracamy w lewo do momentu aż będziemy mogli ją swobodnie wyjąć. Montujemy nową w oprawie, wciskamy i obracamy do momentu aż znajdzie się w odpowiedniej pozycji. Podpinamy złącze elektryczne i montujemy reflektor na swoim miejscu.

W nadwoziu typu coupe i kabriolet musimy wykonać kilka dodatkowych czynności. Na początku podważamy 5 zaczepów w zderzaku i zdejmujemy osłonę. Następnie możemy wyjąć kratkę ozdobną zderzaka. Teraz wykręcamy śruby znajdujące się pod halogenem i wyjmujemy do dołu lampę przeciwmgielną. Odłączamy złącze znajdujące się z tyłu reflektora. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

W wersji Compact wygląda to jeszcze inaczej. Potrzebny jest specjalny przyrząd do wkładu reflektora, który wkładamy w wycięcie. Można oczywiście samemu opracować podobny przyrząd, przyglądając się jak wyglądają mocowania. Kolejny krok to wymontowanie bocznych kierunkowskazów. Przesuwamy je palcami w kierunku przodu pojazdu. W modelu M3 – do tyłu. Teraz obracamy w lewo oprawę żarówki i wyjmujemy z kierunkowskazu. Podmieniamy przepaloną na nową i montujemy wszystko w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: BMW seria 3 E36: wymiana świec żarowych

Kolejnym punktem jest tylna lampa w modelach do sierpnia 2001 odpinamy klamrę mocującą (w bagażniku) i wyjmujemy korpus lampy. W późniejszych modelach obracamy pokrętło w lewo i dopiero wyjmujemy korpus lampy. Teraz przechodzimy do wymontowania części lampy z pokrywy bagażnika. W tym celu podważamy śrubokrętem dwa zaciski. Następnie odblokowujemy klamry mocujące przy korpusie i wyjmujemy go.

Lokalizujemy uszkodzoną żarówę wciskamy w oprawę i obracamy w lewo. Pamiętajmy, że w coupe i kabriolecie od marca 2003 zastosowano diody. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. W modelu Compact musimy dodatkowo delikatnie odchylić osłonę w bagażniku. Wypinamy złącze elektryczne, ściskamy zaczepy ustalające i wyjmujemy korpus.

Zobacz też: BMW seria 3 E46: wymiana filtru powietrza

W kombi należy wymontować klapę w pokryciu bagażnika, oraz wyjąć trójkąt ostrzegawczy. Zdejmujemy blokadę z korpusu i delikatnie go unosimy, odpinamy złącze i wyjmujemy korpus lampy. W przypadku środkowego światła stopu jest łatwiej. W Sedanie, coupe i Compact wystarczy wyczepić osłonę, odłączyć złącze stykowe i wyjąć lampkę. W kabriolecie demontujemy pokrycie pokrywy tylnej włączamy złącze i wykręcamy trzy nakrętki.

Teraz wypychamy je od wewnątrz i wyjmujemy. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. W kombi demontujemy tylny spojler o odkręcamy od niego światło stopu. Uważajmy żeby nie uszkodzić wtyczki elektrycznej. Montaż w odwrotnej kolejności. Na koniec pozostaje światło tablicy rejestracyjnej. Podważamy je za pomocą śrubokręta płaskiego i wyjmujemy na zewnątrz. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na to by nie uszkodzić zderzaka śrubokrętem. W tym celu polecamy podłożyć szmatkę.

Przechodzimy do wymiany żarówek wewnątrz pojazdu. Tutaj można spróbować iść w stronę nowych technologii i zamontować diody. Efekt? Musimy ocenić sami. Są zwolennicy jak i przeciwnicy takich rozwiązań. Zaczynamy od przedniej lampki czytania. Podważamy ją za pomocą płaskiego śrubokręta. W modelach z szyberdachem są specjalne wytyczne. Istnieje duże ryzyko uszkodzenia go dlatego najpierw podważamy tylną krawędź osłony silnika dachu.

Zobacz też: BMW seria 3 E36: przegląd układu zapłonowego

Teraz obracamy w lewo oprawki żarówek i wyjmujemy je z lampki. Następnie wyciągamy żarówkę z oprawki i wciskamy w jej miejsce nową. W tym momencie montujemy oprawkę w lampie wewnętrznej i obracamy w prawo, tak żeby znalazła się w swoim nominalnym położeniu. Na końcu pozostało nam zamontować z powrotem lampkę przednią. Przechodzimy do wykonania tej samej czynności w tylnej lampce do czytania.

Klosze lamp tylnych podważamy za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Jak dokładnie się przyjrzymy to zobaczymy, że w każdym z nich znajduje się wycięcie na śrubokręt. Wyjmujemy uszkodzoną żarówkę ze styków i w jej miejsce montujemy nową. Montując klosz należy pamiętać, żeby go dokładnie osadzić. Pozostałe żarówki wymieniamy w ten sam sposób. Tyczy się to oświetlenia schowka i miejsca na nogi.

W ten oto sposób dokonaliśmy wymiany i przeglądu całego oświetlenia na zewnątrz i wewnątrz pojazdu. Zastosowane żarówki są ogólnodostępne, dlatego nie powinno być problemów z ich zakupem. W przypadku przednich lamp zalecamy wymianę parami, w przypadku ksenonów jest to konieczne. Zakup dobrego zestawu żarników ksenonowych to wydatek około 300 złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA