| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > BMW seria 3 E46: wymiana oleju silnikowego

BMW seria 3 E46: wymiana oleju silnikowego

Regularna wymiana oleju silnikowego w BMW E46 pozwala nam zachować silnik w odpowiedniej kondycji. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić olej silnikowy we wszystkich modelach BMW serii 3 E46.

Zaczniemy od filtra ze śrubą środkową. Na początku musimy ją wykręcić z pokrywy. Teraz wyjmujemy te dwa elementy i czekamy aż cały olej wypłynie z obudowy. Teraz pozostaje wyjąć stary wkład filtru. Warto mieć przy sobie czyste szmatki w celu wytarcia oleju, który został rozlany podczas tej operacji. Wkładamy nowy filtr zachowując wszelkie oznakowania co do kierunku montażu. Powinny być oznaczone na obudowie.

Zobacz też: BMW seria 3 E46: sprawdzanie ciśnienia sprężania

Kolejny krok to dokładne wyczyszczenie pokrywy filtru oleju. Nie zapominajmy również o wymianie gumowych pierścieni uszczelniających. Powinny być w zestawie razem z filtrem. Dokładnie dwa – jeden do środkowej śruby a drugi do pokrywy. Przed montażem zalecamy zwilżyć je delikatnie nowym olejem silnikowym. Montujemy wszystko na swoje miejsce i dokręcamy śrubę środkową.

W filtrze z pokrywą wkręcaną sposób postępowania wygląda następująca. Na początku musimy wykręcić pokrywę. Do tego będzie nam potrzebny klucz nasadowy 36. Czekamy aż cały olej wypłynie z obudowy filtra i wyjmujemy znajdujący się w nim wkład. Olej, który wyciekł wycieramy dokładnie za pomocą czystej szmatki. Podobnie jak w pierwszym przypadku wymieniamy uszczelki. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Przechodzimy do zalania silnika nowym olejem. Na początku musimy zakręcić korek spustowy. Do tego używamy nowego pierścienia uszczelniającego. Nie stosujemy przy tym zbyt dużej siły gdyż można uszkodzić gwint. Teraz opuszczamy samochód i wlewamy nowy olej. Odkręcamy korek wlewu i nalewamy około 75% nominalnej ilości. Nie zaleca się zalewania zbyt dużej ilości, może to doprowadzić do uszkodzenia katalizatora lub uszczelnienia silnika.

Odpalamy samochód i pozwalamy mu popracować na luzie, patrzymy czy gaśnie lampka kontrolna ciśnienia oleju. Po około 5 minutach wyjmujemy bagnet kontrolny oleju i sprawdzamy jego stan. Jeżeli widzimy, że jest go zbyt mało to dolewamy brakującą ilość. Warto wiedzieć, że różnica pomiędzy znakiem MIN a MAX wynosi w przybliżeniu 1 litr. Teraz ponownie unosimy samochód i sprawdzamy czy nie są widoczne żadne wycieki.

Zobacz też: Jak wymienić olej w moście BMW E36 328i Coupe?

Jeżeli nie stwierdzamy żadnych nieprawidłowości to zamykamy klapę znajdującą się pod miką olejową. Ryglujemy ją obracając zacisk za pomocą śrubokręta gwiazdkowego o ok. ¼ obrotu. Zalecamy ponownie sprawdzić poziom oleju po 2 dniach.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK