| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Peugeot 205: przegląd układu kierowniczego

Peugeot 205: przegląd układu kierowniczego

W poradniku tym dokonamy przeglądu układu kierowniczego w Peugeocie 205. Nie jest to trudna operacja i bez problemu poradzimy sobie z jej przeprowadzeniem.

Kolejna czynność to sprawdzanie poziomu oleju w układzie wspomagania kierowniczego. Nie będziemy potrzebować do tego specjalistycznych narzędzi, jednak niezbędny będzie olej ATF, który dopuszcza firma Peugeot. Poziom oleju, jaki jest w zespole wspomagania trzeba kontrolować co 10 000 km. W autach posiadających urządzenie klimatyzacyjne zbiorniczek wyrównawczy jest rozdzielony z pompą. Oznaczenia prawidłowego poziomu są widoczne na zbiorniczku, a nie na mierniku w pokrywie.

Są dwa warianty sprawdzania poziomu oleju. Pierwszy z nich to podczas nagrzanego oleju i drugi, kiedy jest zimny – przebieg działania jest identyczny. Temperatura nagrzanego oleju powinna wynosić +80°C., natomiast temperatura zimnego powinna wynosić tyle, co temperatura otoczenia. Gdy mamy unieruchomiony silnik i koła przednie ustawione na wprost możemy zdemontować pokrywę zbiorniczka. Bagnet znajdujący się w pokrywie czyścimy czystą szmatką, która nie pozostawia włókien.

Wkładamy pokrywę wraz z bagnetem i wyjmujemy. Wtedy poziom oleju musi znajdować się pomiędzy znakami na pręcie pomiarowym. W razie potrzeby uzupełniamy brak oleju. Możemy dolewać tylko olej ATF ( Automatic Transmission Fluid ) zawierającym oznaczenie ”Dexron II”. Firma PEUGEOT poleca ESSO ATF Dexron II D 21065 albo SHELL ATF Dexron II D 20137/D 21774/D 21666. Za każdym razem dolewamy wyłącznie świeży olej, dlatego że nawet najmniejsze zanieczyszczenia mogą spowodować zakłócenia w pracy wspomagania.

Zobacz też: Peugeot 205: kontrola układu chłodzenia

Cała pojemność układu wynosi około 0,7 litra. W razie potrzeby uzupełniamy braki oleju do momentu, aż upewnimy się, że jego poziom znajdzie się między znakami. W tym momencie podczas pracującego silnika kilka razy obracamy koło kierownicy w dwie strony do oporu. Celem takiego zabiegu jest odpowietrzenie układu. Wyłączamy silnik i zakręcamy korek wyrównawczy.

Zbyt duży ubytek płynu może świadczyć o nieszczelności w układzie. W takim wypadku nie zalecamy bagatelizować tego problemu. Wspomaganie będzie pracować nadal, jednak niski stan płynu doprowadzi do bardzo szybkiego zużycia. Jeżeli przejdziemy przez wszystkie punkty tego poradnika i nie stwierdzimy żadnych nieprawidłowości to możemy być pewni, że układ kierowniczy nas nie zawiedzie.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK