| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Ford Mondeo MK3: kontrola układu hamulcowego i wymiana płynu

Ford Mondeo MK3: kontrola układu hamulcowego i wymiana płynu

W poradniku tym przedstawimy wymianę płynu hamulcowego w Fordzie Mondeo Mk3 oraz przeprowadzimy przegląd całego układu, który określi nam jego autentyczny stan.

Do przeprowadzenie kontroli układu hamulcowego w Fordzie Mondeo Mk3 będziemy potrzebować kanału, podnośnika warsztatowego lub typu „żaba” razem z podstawkami. Podczas wymiany płynu hamulcowego najlepiej sprawdzają się dwa pierwsze warianty.

Zaczynamy od sprawdzenia klocków hamulcowych. Kontrolujemy wzrokowo jego grubość, nie wliczamy do tego metalowej płytki. Najlepiej zrobić to od góry zacisku. Jeżeli mamy alufelgi nie powinno być z tym problemów. W przypadku felg stalowych konieczne jest zdjęcie koła. Granica grubości klocka to 3mm. Jeżeli według naszej oceny nie pozostało zbyt wiele, warto je wymienić. Nie ma potrzeby wyjmowania go i mierzenia suwmiarką.

49,90 złJazda z Hołkiem

Zobacz też: Regularna kontrola i serwis układu hamulcowego   

Podobnie postępujemy z tarczami. Dopuszczalne zużycie to 2mm. Dotykamy rant i oceniamy jego wysokość, jeżeli jest bardzo głęboki pomiar jest niepotrzebny. Czeka nas tylko i wyłącznie wymiana kompletu tarcz. Przed założeniem koła sprawdzamy zaciski hamulcowe, nie może wyciekać z nich płyn.

Przechodzimy do wymiany płynu hamulcowego, powinien być wymieniany co 2 lata. Ma on tendencję do wchłaniania wilgoci przez pory elastycznych przewodów i przez odpowietrznik zbiorniczka. Powoduje to obniżenie temperatury wrzenia płynu hamulcowego, co skutkuje znacznym pogorszeniem działania układu hamulcowego.

Odkręcamy zbiorniczek z płynem hamulcowym i za pomocą strzykawki opróżniamy go tak żeby zostało około 10mm. Nie zalecamy całkowitego odessania, może to doprowadzić do wprowadzenia powietrza w układ. Napełniamy zbiorniczek świeżym płynem aż do znaku „max” Podłączamy czysty przewód elastyczny do śruby odpowietrzającej prawego zacisku tylnego koła.

Zobacz też: Ford Mondeo MK3: wymiana oleju silnikowego

Podstawiamy puste naczynie i odkręcamy odpowietrznik. Pompuje pedałem hamulca ok. 10 razy i zakręcamy go. W identyczny sposób robimy z pozostałymi zaciskami. Wypływający płyn powinien być przezroczysty, wolny od zabrudzeń i pęcherzyków.

Kolejność jest następująca:

  • Tylny prawy zacisk
  • Tylny lewy zacisk
  • Przedni prawy zacisk
  • Przedni lewy zacisk

Na końcu przechodzimy do sprawdzania przewodów hamulcowych. Całą operację najlepiej wykonać korzystając z kanału lub platformy warsztatowej. Zaczynamy od umycia przewodów hamulcowych. Po dokładnych oględzinach zobaczymy, że pokryte są one warstwą tworzywa sztucznego, które chroni przed korozją. Nie zaleca się używania szczotki drucianej lub papieru ściernego.

Zobacz też: Jak doraźnie naprawić przeciekające tłoczki w hamulcach bębnowych i zlikwidować inne wycieki płynu hamulcowego?  

Jeżeli zlokalizujemy jakieś uszkodzenie należy wymienić ten odcinek aż do miejsca najbliższego łączenia. Przewody elastyczne łączą cylinderki z przewodami sztywnymi. Są one podatne na uszkodzenia. Łapiemy je oburącz i przeginamy w poszukiwaniu pęknięć

avatar

2012-11-13 00:44 Zgłoś

W artykule zapomniano, że płyn hamulcowy jest też podawany do wysprzęglika. Tutaj też trzeba go spuścić.Drugi podstawowy błąs procedury - najpierw powinno być sprawdzenie i ewentualna wymiana przewodów a potem wymiana płynu.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP25
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem Infor.pl »