| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Opel Astra H i Zafira B: wymiana i odwadnianie filtra paliwa w silniku wysokoprężnym

Opel Astra H i Zafira B: wymiana i odwadnianie filtra paliwa w silniku wysokoprężnym

W poradniku tym pokażemy jak szybko i sprawnie odwodnić i wymienić filtr paliwa w silniku wysokoprężnym. Cała operacja jest łatwa i bezproblemowa.

W tym modelu również niedopuszczalne jest całkowite opróżnienie filtru paliwa. Dokręcamy śrubę środkową. Należy uważać, żeby nie zrobić tego zbyt mocno może to doprowadzić do powstania nieszczelności. Po wykonaniu operacji odwadniania nie jest konieczne odpowietrzenie całego układu. Podłączamy akumulator i odpalamy silnik.

Teraz pokażemy jak dokonać wymiany filtru paliwa w tych wersjach silnikowych. Operacja ta przebiega podobnie jak w przypadku odwadniania. Na początku odłączamy klemy akumulatora. Kolejny krok to zlanie całej cieczy z filtru paliwa. Robimy to w identyczny sposób jak zostało pokazane w powyższym opisie. Następnie odłączamy złącze ogrzewania filtru oraz czujnika temperatury paliwa, które znajduje się u dołu filtru.

Na pokrywie znajduje się króciec a na nim przewód dopływu paliwa ze zbiornika. Złącza te odpinamy za pomocą specjalnego przyrządu lub dwóch śrubokrętów, co może okazać się stosunkowo trudne. Po wypięciu blokujemy przepływ w przewodach za pomocą zacisków. Na końcu odłączamy przewód dopływu paliwa do pompy z filtru i wyjmujemy delikatnie obudowę z elementu ochronnego.

W silnikach Z17DTL, Z17DTH i Z17DTR odkręcamy pokrywę od obudowy filtru i wyjmujemy z niej wkład. Resztę paliwa wylewamy do pustego naczynia i czyścimy dokładnie wnętrze. Pamiętajmy, że użyta szmata nie może pozostawiać żadnych włókien.

Zobacz też: Opel Astra H/Zafira B: wymiana żarówek

W silniku Z13DTH, Z19DTJ i Z19DTH zadanie jest trochę utrudnione. W celu odkręcenia pierścienia z pokrywy filtru paliwa stosuje się specjalną obejmę.

W przypadku jej braku można spróbować wykręcić ją uderzając delikatnie w jej wystające ranty przez kawałek drewna za pomocą młotka. Należy robić to bardzo ostrożnie istnieje ryzyko uszkodzenia obudowy filtru i pierścienia z gwintem. Teraz odkręcamy pierścień i wyjmujemy pokrywę z wkładem filtru. Zdejmujemy pierścienie uszczelniające, obracamy wkład o około 50 stopni i wyjmujemy go. Na koniec czyścimy dokładnie pokrywę i obudowę.

Przechodzimy do montażu. We wszystkich wersjach silnika 1,7 mocujemy nowy wkład w obudowie i nalewamy świeży olej napędowy aż do samej krawędzi. Zakładamy nowe uszczelki i przykręcamy górną śrubę. W silnikach 1,3 i 1,9 osadzamy nowy wkład filtru w pokrywie przekręcając go w prawo o 50 stopni. Nakładamy nowy pierścień uszczelniający i wkładamy pokrywę z filtrem w obudowę. Na końcu dokręcamy pierścień z gwintem.

Pozostaje nam tylko zamontowanie obudowy filtru paliwa. Robimy to w odwrotny sposób do demontażu jak zostało to opisane w tym poradniku. Na koniec przekręcamy kluczykiem 3 razy w pozycję zapłonu. Przy każdym przekręceniu czekamy 15 sekund. Po tym odpalamy samochód.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK